Facebook Google+ Twitter

Gdzie jest ich ojczyzna? Reakcja na wystąpienie Radosława Sikorskiego o UE

Wsłuchując się w komentarze niektórych przedstawicieli polskich elit, można odnieść wrażenie, że nowy pomysł na UE Radosława Sikorskiego, likwidujący de facto naszą suwerenność, jest dobrym rozwiązaniem.

Radosław Sikorski właśnie zaproponował, aby Polska, zrzekła się swojej suwerenności. Jest to oczywiste, nawet dla laika, który nie orientuje się w
politycznych zawijasach. Jeśli, bowiem państwo jest pozbawione władzy nad wojskiem, budżetem czy też polityką zagraniczną nie może być niepodległe. Już samo słowo "federacja" oznacza mniejsze lub większe ograniczenie suwerenności na rzecz większego podmiotu. Wiedzieli o tym Ukraińcy, Litwini i inni słowiańscy bracia, którzy mieczem przywitali federacyjny pomysł Józefa Piłsudskiego.
"Pomysł Piłsudskiego był skazany na klęskę, ponieważ po drugiej stronie nie było politycznej woli, a rodzące się na nowo państwa miały swoje aspiracje narodowe"- tak nas uczono na historii. Jak to należy rozumieć? Bałtyckie państwa chciały zachować swoją niepodległość, dlatego były przeciwko federacji- tylko tak.

A jednak w naszym biednym kraju, wspomniane fakty wydają się dla niektórych przedstawicieli elity zbyt trudne do zrozumienia. Czy jest to tylko jakaś chwilowa intelektualna zapaść czy typowe dla III RP, rżnięcie głupa?

Oglądam program "Tak jest" w TVN24 prowadzony przez Andrzeja Morozowskiego, gościem jest Ludwik Dorn. "Trzeci bliźniak" tłumaczy, że postawa Sikorskiego to kupczenie polską suwerennością: " Niech Niemcy za to wszystko zapłacą, za to inne kraje się im godnie odwdzięczą, i całkowicie podporządkują"- tak spuentował Dorn wystąpienie naszego ministra spraw zagranicznych. Morozowski tego nie rozumie, wmawia innym, ze nowa forma UE byłaby motywowana wyłącznie aspektem ekonomicznym, i kompletnie pomija fakt, iż Polska straci panowanie nad własnym pieniądzem, wojskiem oraz przestanie kierować polityką zagraniczną. Dla niego niemiecka kontrola budżetów również nie jest niczym groźnym: "Przecież to będzie dotyczyć, tylko tych, którzy zadłużają na potęgę swoje państwa"- tłumaczy z olbrzymią łatwością.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jarosław Konieczny
  • Jarosław Konieczny
  • 01.12.2011 13:23

SOLIDARNOŚĆ powinna jeszcze raz upomnieć się o praworządność i o prawa ludzi w Polsce. ale tym razem bez doradców typu michniki i mazowieccy. Jeśli to się nie stanie, to w niedługim czasie wszyscy będziemy gojami służącymi jako Tellerwaschers.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mN
  • mN
  • 01.12.2011 01:08

Moim zdaniem powinny być jeszcze oceny artykułu typu "zero".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesilenie coraz bliżej! Trzeba żyć nadzieją, że nie nastąpi ono za późno...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Radku ubrał pan w słowa moje odczucia i przemyślenia. Jak ważki to problem dla niektórych widać w wadze jaką obdarzono pana tekst. Nota bene dobry tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.