Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2029 miejsce

Gdzie jest najlepszy na świecie klimat?

Hawaje, Bahama, Seszele, Mauritius czy... Wyspy Kanaryjskie. Gdzie chciałbyś mieszkać jako emeryt? Te ostatnie to fenomen nie tylko czysto turystyczny, ale przede wszystkim klimatyczno-leczniczy.

Wyspy Kanaryjskie nie są w Polsce jeszcze tak bardzo popularne jako cel zimowych eskapad, jak na przykład Morze Czerwone. Są nieco droższe niż Egipt. Z polskich lotnisk oferuje się loty przede wszystkim tylko na dwie spośród Wysp Kanaryjskich - Gran Canarię i Teneryfę. Spełniają one rolę swego rodzaju kombinatów turystycznych. Są zabetonowane i nasycone do tego stopnia turystami, że zaczynają przypominać zatłoczoną w latach 80. Costę del Sol.

Gran Canaria - rezerwat PALMITOS PARK na południu wyspy / Fot. Fot. Marek CiesielczykPobyt na Gran Canarii i Teneryfie (jakkolwiek droższy o kilkaset złotych od wyprawy do Egiptu) jest znacznie tańszy niż na pozostałych mniejszych (i ciekawszych) wyspach, gdy chcemy tam lecieć z Polski. Tak naprawdę szkoda jest lecieć na Kanary w lecie. Jest to świetny cel wakacyjny w zimie (np. w okresie Boże Narodzenie - Sylwester), gdyż temperatura ( i powietrza i wody) jest tam wtedy na tyle wysoka (odpowiednio 25 i
19-20 stopni Celsjusza), iż możemy czuć się jak w lecie. Jeśli jednak lecimy na Gran Canarię lub Teneryfę w zimie, musimy pamiętać o tym, że północna część tych wysp może nas niemile zaskoczyć deszczem. W tym samym czasie, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na południe, świecić będzie cały czas słońce. Góry w środku wysp zatrzymują bowiem chmury. Typowe kombinaty turystyczne na południu Gran Canarii - to Playa de Ingles, a na południu Teneryfy - Playa d' Americas. Nie polecam. Lepiej wybrać jakiś hotel poza centrum tych miejscowości, chyba że ktoś lubi wielkomiejski zgiełk.

Warto zrobić sobie wycieczkę na słynną "pustynię", na południu Gran Canarii oraz na najwyższy szczyt Hiszpanii - na Teneryfie - Pico de Teide (wysokość 3.718 m). Góra ta robi niesamowite wrażenie. Leży tam oczywiście śnieg, a gdy zjedziemy w dół kilkanaście kilometrów - temperatura może wynieść 25 st C.

Spośród pozostałych wysp Kanarów Fuerteventura może niektórych rozczarować, bo to wyspa pustynna. Ale na niektórych, właśnie te rozległe piachy mogą zrobić wrażenie. Lanzarotte to wyspa kilkuset wulkanów. Ciekawe są plantacje na pyle wulkanicznym. Najpiękniejsze są jednak małe wysepki El Hierro, La Gomera i trochę większa La Palma (nie mylić ze stolicą Majorki). Ta ostatnia zawdzięcza swą nazwę - jak się można domyślić - licznym palmom. Dlatego sprawia wrażenie najbardziej zielonej. Jest ona najbardziej w głąb oceanu wysuniętą wyspą. Jeśli macie wybór, w pierwszej kolejności powinniście lecieć właśnie na La Palmę - o wiele ciekawiej niż na Gran Canarii. Na Hierro i Gomerę możecie popłynąć statkiem z innych wysp.

LA PALMA - najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich - plaża z wulkanicznym, ciemnym piaskiem - raj także dla dzieci / Fot. marek ciesielczykTo, że Kanary są rajem turystycznym - zwłaszcza w zimie - wiedzą ci, którzy tam byli przynajmniej jeden raz. Znacznie mniej ludzi wie, jakie działanie lecznicze ma klimat Wysp Kanaryjskich. Pochodzenie wulkaniczne sprawia, że mamy tam do czynienie z bardzo aktywnym polem magnetycznym, które wpływa leczniczo na organizm człowieka. Wyjątkowo suchy, ciepły (ale nie za gorący!) klimat także robi swoje. To, co tutaj piszę nie jest wiedzą czysto podręcznikową, lecz wynika z osobistych doświadczeń. Podam trzy przykłady. Gdy przesunął mi się dysk (jaki to jest ból wiedzą ci, którzy to mieli!), leczyłem się przez kilka tygodni w Niemczech u najlepszych specjalistów. Kurowałem się w wulkanicznych źródłach na wyspie Ischia koło Neapolu. I nic nie pomagało. Poleciałem na tydzień na Wyspy Kanaryjskie i ból ustąpił. Dysk się cofnął na swoje miejsce.

Dziewczyna w trzecim miesiącu ciąży (kto był w ciąży ten wie, co znaczy trzeci miesiąc), czuła się na Teneryfie jakby w tej ciąży w ogóle nie miała. Innym razem moja matka, w podeszłym już wieku, po trzech zawałach serca, gdy znalazła się na jednej z Wysp Kanaryjskich, mogła spacerować kilkanaście kilometrów dziennie i czuła się świetnie. Możecie przetestować to wówczas, gdy coś Wam dolega. Zobaczycie na czym polega fenomen Wysp Kanaryjskich.

Ze względu właśnie na najlepszy na świecie klimat, wielu Skandynawów, Niemców, Holendrów, Anglików już od lat 60., 70. osiedla się na stałe na Wyspach Kanaryjskich, gdy są już w wieku emerytalnym. Polecam Kanary zarówno teraz jak i na emeryturze!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.