Facebook Google+ Twitter

Gdzie jest urząd ds. przeciwdziałania dyskryminacji?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list do premiera Marcinkiewicza z zapytaniem o zaawansowanie prac nad powołaniem urzędu ds.przeciwdziałania dyskryminacji z powodu rasy i pochodzenia etnicznego.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list do premiera Marcinkiewicza z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących zaawansowania prac nad powołaniem urzędu ds. przeciwdziałania dyskryminacji z powodu rasy i pochodzenia etnicznego, do którego utworzenia zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej art. 13 Dyrektywy o Równości Rasowej.

Prezes Fundacji Marek Antoni Nowicki podkreśla, iż: ”w obecnej chwili można już mówić o zwłoce w realizacji tego zobowiązania. Przygotowanie utworzenia urzędu ds. przeciwdziałania dyskryminacji z powodu rasy i pochodzenia etnicznego leżało w zakresie zadań Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statutu Kobiet i Mężczyzn. Urząd do spraw przeciwdziałania dyskryminacji nigdy nie został utworzony a Pełnomocnik był zobowiązany jedynie czasowo pełnić jego funkcję". Funkcja rządowego pełnomocnika została zlikwidowana w ubiegłym roku a jego zadania miały być realizowane przez resort pracy i polityki społecznej. Sieć Niezależnych Ekspertów UE ds. Praw Podstawowych skrytykowała Polskę w swoim raporcie za lata 2004/05 za brak tego urzędu.

„Naszym zdaniem ta sprawa wymaga pilnych działań uwzględniających nie tylko zobowiązania Polski wynikające z członkostwa w UE, ale także istotne znaczenie problematyki i gwarancji równości rasowej i etnicznej" - apeluje Fundacja Helsińska

Rzecznik prasowy rządu Konrad Ciesiołkiewicz odpowiada: - „Nie uważamy, by istniała potrzeba tworzenia odrębnego urzędu. Istnieje przecież Urząd Repatriacji i Cudzoziemców, kwestie związane z grupami etnicznymi należą do kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji".

Z dyrektywy unijnej wynika jednak wystarczająco jasno, że ma to być urząd będący w stanie zapewnić niezależną pomoc ofiarom dyskryminacji, które będą mogły składać do niego stosowne skargi. Miałby on prowadzić badania w sferze dyskryminacji, publikować niezależne raporty i wydawać rekomendacje adresowane do władz a dotyczące ujawnionych problemów. W świetle tych oczekiwań trudno sobie wyobrazić, że zadaniom tym podoła MSWiA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.