Facebook Google+ Twitter

Gdzie jest złoto Jezusa

Jak co roku, tak i tegoroczne święto Trzech Króli urozmaicają nam liczne widowiska. W całej Polsce ulicami miast przeszło około 300 Orszaków Trzech Króli. Królowie niosą dary; złoto, kadzidło i mirrę. Gdzie się podziały te dary?

 / Fot. Nieznany
W każdym z Orszaków Trzech Króli głównymi postaciami są Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy podążają drogą wskazaną im przez Gwiazdę Betlejemską. Majestat każdego z króli uzupełnia orszak notabli, dwórek, rycerzy i wojowników. Każdy z tych orszaków w poszukiwaniu Jezusa, podąża do stajenki, aby tu przed nowonarodzonym złożyć swe dary oraz oddać mu swą cześć. Dary które składają oraz cześć jako mu oddają uznają w nim Boga oraz króla świata, a nawet wszechświata.

Reprezentujący Afrykę ciemnoskóry Kacper swym kadzidłem uznaje w Jezusie jego boskość, Azję reprezentuje skośnooki Baltazar którego dar z Mirry jest zapowiedzią męczeńskiej śmierci Jezusa, a Europejczyk Melchior złotem podkreśla królewską władzę Jezusa.

Uznając dzieciątko za Boga i króla, dary wartością musiały odpowiadać majestatowi Nowonarodzonego. Królowie odjechali, a co stało się z darami Trzech Króli? Tak znaczne dary musiały spowodować, że uboga do tej pory rodzina stała się rodziną bardzo majętną. Józef i Maryja musieli coś z tymi darami zrobić, lecz Biblia na ten temat milczy. Czy to właśnie dlatego nie znamy wczesnych lat Jezusa, a jego biblijne dzieje rozpoczynają się od jego chrztu w wieku 30-33 lat?

 / Fot. „Cologne Cathedral Shrine of Magi” autorstwa
Relikwie Trzech Króli przechowywane są w Katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii są w Relikwiarzu Trzech Króli. Relikwiarz jest co prawda złoty, lecz obecny Relikwiarz Trzech Króli to dzieło złotnika Mikołaja z Verdun i został wykonany między 1181 a 1230 rokiem. Jest to wybitne dzieło rzemiosła artystycznego wieków średnich, lecz złoto potrzebne do jego wykonania pochodziło nie z daru Trzech Króli, lecz ze zbiórki wiernych.

W czasach Jezusa kadzidło i mirra miały wartość złota, a nieraz nawet złoto było tańsze. Czy Świętej Rodziny po tak hojnych darach nie było stać na gruntowne wykształcenie Jezusa? Nie znamy dziejów Jezusa aż do chwili Jego publicznej działalności. Małym wyjątkiem jest tylko Ewangelia Dzieciństwa Tomasza, która powstała prawdopodobnie dopiero w II wieku. I należy do gatunku tzw. ewangelii dzieciństwa. Czy Jezus jako ubogi uczeń mógł „Siedział na terenie świątynnym wśród nauczycieli, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. 47 Wszyscy słyszący Go byli zdumieni Jego rozumem i wypowiedziami” (Łk 2 46-47)? Czy ubogi Jezus mógł „Robić coraz większe postępy w mądrości, w dojrzałości i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2 52”), bez obcowania z bogatą elitą?

Więc kto wie gdzie się podziało złoto, mirra i kadzidło Jezusa, że według wiary Jezus dalej był ubogi?

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.