Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2192 miejsce

Gdzie jesteś Boże Narodzenie?

Poczucie, że jest się częścią nieogarnionej całości ludzie mieli od zawsze, choć zdarzało się, że je gubili w ferworze satysfakcji materialnej. Boże Narodzenie wszystko zmieniło: relacje międzyludzkie i stosunek człowieka do niewidzialnego.

 / Fot. I. CamillsBezsilność wobec choroby, śmierci i zła od wieków budziła w ludziach pokorę, czego nie zmienił nawet postęp technologiczny. Kto nie ugiął się przed nieuchronnym procesem biologicznej degradacji? Materialistyczna odpowiedź, mocno redukowana - bo nigdy nie poradziła sobie z kwestiami początku i końca, czasu i bezczasu, racjonalności i przypadku - także wpisuje się w podział, który wniosło pojawienie się Jezusa Chrystusa, na dwie ery.

Myślimy o narodzinach Zbawiciela, wierzący, niewierzący, wątpiący, jak o przejściu pierwiastka boskiego w obecność fizyczną, ludzkiego ciała, które zostało nobilitowane. Wcielenie i Narodziny Jezusa otworzyło nową perspektywę przed ludzkością nie tylko w tym jednym aspekcie. Człowiek może wkroczyć w intymną rzeczywistość Boga, Jego wiecznego trwania i życia i doświadczyć kruchości w sposób, który nie zamyka w kręgu cierpienia i porażki. Mały Jezus, przylegający w każdej części siebie do Ojca, który posłał go do ludzi, przenosi tę niekompletną egzystencję w wymiar, który ją uzupełnia, podtrzymuje i gwarantuje jej sens. Skomunikowanie się z Prawdą i Miłością, które w osobie Jezusa zagościły na ziemi betlejemskiej zaciekawia, prowokuje, przyciąga i przemienia od samego początku opisanego w Ewangeliach. Obok Jezusa narodzonego z dziewicy nie można przejść obojętnie mówią pasterze, mędrcy, zwykli mieszkańcy kraju, w którym przyszedł na świat.

Bóg wychodzi z inicjatywą, chce człowieka. Przychodzi z propozycjami, które rozświetlają cywilizacyjne zagubienie i etyczną niekonsekwencję. Boże Narodzenie to nie jest zwykłe sentymentalne święto. Ta rocznica urodzin Boga - Człowieka ma siłę i niezależną od świata logikę. Jest też wolna od miejsca i czasu, gdyż Słowo - Logos jest osią istnienia. Jezus jest Słowem u Ojca.

Człowiek może przyjąć bądź odrzucić katalog Wcielenia i Bożego Narodzenia. Zaskakujące jest, że Boże Narodzenia jest tam, gdzie jest serce człowieka a bez miłości i wiary nie ma godnego miejsca i czasu dla narodzin Syna Bożego. Faktem jest, że w ten nadzwyczajny czas świat przystaje i zmienia stylistykę swojego otoczenia. Co z tej zmiany wyniknie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

tak łagodnie Marku z okazji świątecznego czasu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

e tam, dobra teoria warunkiem dobrej praktyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Metafizyka - bez zarzutu, ale przecież żyć trzeba... a tu zaczynają się już schody...

Komentarz został ukrytyrozwiń

serce człowieka to jedyne godne miejsce narodzin Bożych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.