Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26688 miejsce

Gdzie leży Londyn, czyli jaka jest wiedza uczniów i studentów?

Nigdy bym nie przypuszczał, iż doczekam czasów, w których pewnej części społeczeństwa, łatwiej będzie dotrzeć do różnych zakątków świata, niż wskazać je palcem na mapie.

 / Fot. Sylwia Legutko W24Ostatnimi czasy Polska może pochwalić się bardzo dużym odsetkiem ludzi z wyższym i średnim wykształceniem. To powinno napawać nas dumą, skoro tak wielu ludzi garnie się do nauki. Jednak, pomimo tak wielkiego sukcesu naszego szkolnictwa, znajdą się z pewnością malkontenci, którzy zaczną zadawać pytania, czy to aby na pewno mamy tak zdolną młodzież, czy może też, nastąpił drastyczny spadek poziomu nauczania?

Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku, ale dokładnego jej położenia, nie znam, nie chcę też, nikomu niczego sugerować. Chciałbym za to, opisać tutaj, kilka sytuacji z życia wziętych, zachowując dla siebie dane ich bohaterów.

Kto przeniósł jezioro Bajkał do Afryki?

Rzecz dzieje się w pewnej szkole średniej (pozwólmy zachować jej pełną anonimowość), nauczyciel geografii prosi uczennicę o pokazanie na mapie jeziora Bajkał. Uczennica długo wpatruje się w mapę, ale nie przejawia chęci, aby wypełnić polecenie nauczyciela. Zniecierpliwiony nauczyciel zaczyna ją ponaglać, uczennica podchodzi bliżej do mapy, zaczynając wodzić po niej wskaźnikiem. Nagle, w oczach nauczyciela pojawia się przerażenie. Wskaźnik, trzymany w rękach przez przyszłą maturzystkę, poszukiwał jeziora Bajkał w Afryce!

Śladami Don Kichota

Pewnego razu, grupa studentów postanowiła wybrać się nad polskie morze. Jak postanowili, tak też uczynili. Będąc już blisko celu, ujrzeli farmę wiatrową. Widok wiatraków zaciekawił ich, a szczególnie jedną ze studentek, która zaczęła się zastanawiać, dlaczego coś takiego się buduje, czym to jest napędzane i czy nie szkoda pieniędzy na paliwo do tego tworu?

Bareja wiecznie żywy.

Początek roku szkolnego. Grupka uczniów pewnego technikum, zaczyna licytować się między sobą, kto spędził ciekawiej wakacje. Kiedy przychodzi kolej na ucznia X, mówi on, że był w Londynie, na co jego koledzy wybuchają śmiechem, mówiąc mu, - ty nawet nie wiesz gdzie leży Londyn. Jak to ja nie wiem - oburza się nasz bohater, przecież tam byłem! Skoro tak, to powiedz nam gdzie leży Londyn? Jak to gdzie? To proste, koło tej, no jak jej tam - zastanawia się nasz podróżnik - już mam, koło Anglii, albo Szkocji.

Matołki czy wielcy odkrywcy?

Poproszę do mapy pannę Y. Powiedz mi moje dziecko, gdzie leży Chorwacja? - Chorwacja leży nad Morzem Chorwackim - brzmi odpowiedź dumnej odkrywczyni. - Proszę cię zatem, o pokazanie nam tego morza, mój ty Kolumbie w spódnicy...

Wyższa matematyka

Panno Y, proszę odpowiedzieć na pytanie, jaki wynik otrzymamy, dzieląc 1/2 przez 2. Nie wiem, telefon mi rozładował i nie mogę skorzystać z kalkulatora.

Ile lat trwała II wojna światowa?

Uczniowi 3. klasy liceum zadano pytanie, w którym roku, zakończyła się II wojna światowa? Uczeń ten, po długim ociąganiu się z udzieleniem odpowiedzi, w końcu wypalił: Tak dokładnie to nie wiem, ale wydaje mi się, że w 1949, no chyba, że chodzi o tę drugą wojnę, no tę w Polsce, to ta skończyła się chyba w 1988 roku.

Tak, wiem, żyjemy w XXI wieku, świat stał się wielką wioską globalną, przemieszczanie się, z jednego kontynentu na drugi, nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy kupić tylko bilet, a dostarczą cię tam gdzie chcesz. Nie musisz przecież wiedzieć dokąd zmierzasz.

Wiem również, iż człowiek nowoczesny, patrzy tylko w przyszłość, a po kiego ma się oglądać za siebie, co mu tam po jakiejś historii, kogo to interesuje. Tabliczka mnożenia? Od czego są komputery? Tak, wiem to wszystko, ale znam także inną prawdę, "Naród, który nie zna własnej przeszłości, nie zasługuje na przyszłość". Jeżeli zaś chodzi o maszyny, które robią tyle rzeczy za nas, to nigdy nie będą mądrzejsze od człowieka, który je skonstruował.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.