Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5304 miejsce

„Gdzie masz pantofle?” – pytał mnie woźny

Pani Janina Śliwa uczy fizyki już od 43 lat! W rozmowie opowiedziała o straszeniu wężami, o tym jak wytrzymuje w szkole tyle lat i o tym, że na początku myślano często, że jest uczennicą ! Ot żywot nauczyciela właśnie !

Mgr Janina Śliwa, nauczyciel fizyki / Fot. Michał HodurekPrzy okazji jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach, swoje święto ma także mgr Janina Śliwa, która uczy tu fizyki już od 43 lat ! To nie pomyłka. Pani Janina jest absolutną rekordzistką w tej szkole i co najważniejsze ciągle ma siły i chęci by uczyć. W rozmowie zgodziła się opowiedzieć o swojej pracy, o tym jak to się stało, że wytrzymuje w szkole tyle lat i o tym, że na początku często myślano, że jest uczennicą!

Jak to się wszystko zaczęło, dlaczego akurat fizyka?
- Fizyka zawsze mnie pasjonowała i dlatego wybrałam te studia. W liceum mój nauczyciel fizyki, prowadził bardzo ciekawe lekcje. Były doświadczenia i bardzo dużo zadań. Jednak do liceum szłam z założeniem, żeby pójść na polonistykę bo bardzo lubiłam czytać. Będąc już w liceum stwierdziłam jednak, że czytać sobie mogę zawsze i robię to do tej pory. To zaciekawienie matematyką i fizyką, sprawiło, że już później nie miałam wątpliwości czym się zajmę.

A po ukończeniu studiów powstało pytanie: co dalej?
- Dokładnie. Mogłam zostać na uczelni, ale wolałam być w myślenickim LO i pracę zaczęłam tu 16 sierpnia 1965 i uczyłam w trzech szkołach, które mieściły się w tym budynku (liceum ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące dla pracujących i liceum medyczne).

Jak w takim razie ocenia Pani zmiany, które zaszły w tej szkole na przestrzeni lat?
- Zmieniło się dużo, i na dobre i na złe. Jeśli chodzi o młodzież, to tak jak dawniej byli uczniowie, którzy wiedzieli po co idą do szkoły i dziś jest to samo. I tak samo wszystkim zależało na tym żeby szkołę skończyć. Teraz też są tacy, co chcą osiągnąć dużo w życiu, jednak trudno się młodym ludziom odnaleźć we współczesnym świecie. Dziś jest też więcej pokus i negatywnych zjawisk, a młodzież jest taka jacy są dorośli, oni dają przykład.

Staram się zwracać uwagę, że to oni będą mieć kiedyś swoje dzieci i muszą im dawać przykład. Teraz jest także trudniej nauczać, jest mniej godzin fizyki, kiedyś robiło się więcej doświadczeń, były podziały na grupy. Było łatwiej zainteresować tematem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

lila
  • lila
  • 29.10.2010 18:44

pani profesor mnie uczyła i uwierzcie wcale nie jest taka jak mówi. dziewczyn nie lubi a chłopaki za nic dostają 3 lub więcej a poprawiać wcale nie można

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.03.2009 22:57

+ :)

Właściwy człowiek na właściwym miejscu po tej pani psor :) to widać że urodziła się po to by uczyć i sprawia jest to radość.

Takich nauczycieli potrzeba i tylko takich a nie odbębniaczy 45 minut i 20 godzin tygodniowo z zapędami na emeryturę w wieku lat 45.

Rzadko się trafiają ale i współczesny system doboru kadr nie promuje tych dobrych a czasem wręcz nimi pogardza bo wiedzą lepiej od kuratora i ministra jak uczyć by wiedzę przekazać anikt nie lubi jak podwładny jest mądrzejszy od niego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa rozmowa :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

43 lata w zawodzie - i teraz już wiemy, dlaczego rząd chce zlikwidować wcześniejsze emerytury dla nauczycieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.