Facebook Google+ Twitter

Gdzie mieszkają najpobożniejsi Polacy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: w diecezji tarnowskiej. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie.

 / Fot. Piotr BarszczowskiGdy na terenie całej Polski we mszy św. uczestniczy w każdą niedzielę 45,8 procent katolików, to w diecezji tarnowskiej aż 72,5 procent. Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika ponadto, że 16,3 proc. polskich katolików przystępuje do komunii św. W samej diecezji tarnowskiej jest ich procentowo najwięcej w Polsce - 23,5 proc.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o uczestniczenie we mszy św. w każdą niedzielę, plasuje się diecezja rzeszowska - 68,6 proc., a na trzecim - archidiecezja przemyska - 64,8 proc.

Najniższą frekwencję ISKK odnotował w archidiecezji łódzkiej - 30,9 proc., szczecińsko-kamieńskiej - 31,1 proc. i koszalińsko-kołobrzeskiej - 32,2 proc.

Do komunii św. największy procent polskich katolików przystępuje (po diecezji tarnowskiej) w diecezji opolskiej - 21,8 proc. i diecezji kaliskiej - 20,2 proc., zaś najmniejszy w diecezji sosnowieckiej - 10,5 proc., szczecińsko-kamieńskiej - 11,4 proc. i koszalińsko-kołobrzeskiej - 11,9 proc.

Sam Tarnów bywa często nazywany "kuźnią kościelnych kadr". Jest tu bardzo aktywne seminarium duchowne (ostatnio rozbudowane). Przez siedem lat biskupem tarnowskim był Józef Życiński, który w 1997 roku został metropolitą lubelskim. W roku 2003 awansował zaś tarnowski biskup pomocniczy Jan Styrna, który został biskupem elbląskim.

W tarnowskim seminarium nauki pobierał dzisiejszy nuncjusz apostolski na Słowacji Henryk Józef Nowacki. Administratorem apostolskim w Kazachstanie jest pochodzący także z diecezji tarnowskiej biskup Janusz Kaleta. W samym Tarnowie działa słynny profesor ksiądz Michał Heller. Dotychczasowy sufragan tarnowski, biskup Stanisław Budzik (z podtarnowskiej Łękawicy) od 1 sierpnia będzie sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Rzecznikiem prasowym Episkopatu jest także ksiądz z Tarnowa Józef Kloch. Obecny biskup tarnowski Józef Skworc jest przewodniczącym Komisji Misyjnej w Episkopacie Polski. Słynny amerykański (nieżyjący już) kardynał Jan Król miał korzenie w Siekierczynie. Z diecezją tarnowską był także związany obecny biskup radomski Zygmunt Zimowski, który długo współpracował z obecnym Papieżem z Kongregacji Nauki Wiary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Gdzie mieszkają najpobożniejsi Polacy? no z pewnością w niebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emenefix - cóż za konstruktywna odpowiedź :))) A może prawda była by niewygodna?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.07.2007 12:56

Na potrzeby prowadzenia takich statystyk wprowadzono ciekawe terminy, a mianowicie "katolik praktykujący" i "katolik niepraktykujący". Można dodatkowo rozszerzyć to o kategorię "katolika wątpiącego" i/lub "katolika zagubionego", a nawet "katolika niewierzącego" - wtedy będzie w Polsce 100% katolików.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczepił się rzep psiego ogona i nie daje za wygraną

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ta religijność przekłada się na życie codzienne? Np. czy w diecezji tarnowskiej mieszka najmniej przestępców, pijaków i złodziei, za to jest najwięcej domów opieki dla samotnych matek z dziećmi ?!!!! Czy popełnia się tam najmniej wykroczeń drogowych? Bo jeśli nie, to jest to religijność na pokaz, a nie z potrzeby serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i RDN ! Jedyne normalne i profesjonalne katolickie radio w Polsce. Ja tez jestem z tej diecezji. Limanowa, z ktorej pochodze co roku wypuszcza kilkunastu ksiezy (!!!)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.