Facebook Google+ Twitter

Gdzie można być mamą także w pracy

Rusza druga edycja konkursu „Mama w pracy”, którego celem jest promowanie najlepszych wzorców i wyłonienie przedsiębiorstwa najbardziej przyjaznego macierzyństwu swoich pracownic.

 / Fot. Fundacja Świętego Mikołaja.Zainteresowane firmy mogą zgłaszać swój udział w konkursie od 15 października. Konkurs potrwa do 30 stycznia 2009 roku. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie i wypełnienie ankiety zgłoszeniowej przez wszystkie kobiety zatrudnione w danej firmie. W firmach zatrudniających mniej niż 50 osób ankietę konkursową musi wypełnić minimum 10 kobiet, a w firmach liczących ponad 50 pracowników - 30 kobiet.

Na podstawie ankiety w której kobiety wskażą w jaki sposób pracodawcy traktują ich macierzyństwo firmy będą oceniane. Nagrodzeni otrzymują tytuł „Firmy nieprzeciętnie przyjazną matkom”. Wręczenie nagród odbędzie się w maju 2009 r. W zeszłym roku udział w konkursie wzięło 121 firm, a 31 zostało nagrodzonych dyplomami.

Organizatorami akcji są Fundacja Świętego Mikołaja, „Rzeczpospolita” i Instytut Badawczym Millward Brown SMG/KRC. Z badań Fundacji przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że co 5 pracująca kobieta odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy. Jako mamom przysługuje im prawo do: dwóch przerw po pół godziny (wliczanych do czasu pracy na karmienie piersią), co roku - dwóch pełnopłatnych dni na opiekę nad dzieckiem. Pracodawca nie może ich zatrudnić bez wyrażenia przez nich zgody w godzinach nadliczbowych, ani w nocy, dotyczy to także wyjazdów w delegacji. Kobieta ma też prawo do 18 tygodni urlopu na dziecko, jeżeli nie jest to pierwsze dziecko, okres urlopu wydłuża się do 20 tyg.

Kobiety cenią sobie pracę w której mogą punktualnie wyjść z pracy. 85 procent woli słabiej płatna pracę, która pozwoli im wyjść punktualnie, niż pracę dobrze płatną, która wymaga częstego zostawania po godzinach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.