Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2002 miejsce

Gdzie na ferie? Do Annecy, stolicy przedgórza alpejskiego

W południowo-wschodniej Francji, nad jeziorem Annecy, leży malownicze miasto o tej samej nazwie. Stolica departamentu Górna Sabaudia jest nazywana Rzymem Alp lub alpejską Wenecją z powodu trzech rzek płynących przez stare miasto.

Le Palais de l'Isle / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Palais_de_l%27Isle_Annecy_Haute-Savoie.jpgW murach miasta żyje pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Cała aglomeracja liczy ich około dwieście tysięcy. Obecnie Annecy jest ważnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Rozwinął się tu przemysł elektroniczny, precyzyjny, włókienniczy i spożywczy. Miasto jest położone 50 km na północ od Chambéry, o 40 km na południe od Genewy. Annecy ma połączenie kolejowe i drogowe z Lyonem. Można tu przyjechać z Paryża TGV w 3 i pół godziny. Nie będzie też problemu ze znalezieniem noclegu na każdą kieszeń.

Położenie nad jeziorem Annecy wpłynęło na charakter miasta, które zawdzięczaJezioro Annecy. Widok ze szczytu Tournette / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Lac_tournette.jpg mu swoje kanały Thiou i Vassé, port Marquisats i trzy plaże Albign, Marquisats i Impérial. Nad brzegami jeziora, w 10 miejscowościach wypoczynkowych, jest kilkanaście plaż. W samym Annecy znajduje się centrum sportów wodnych z doskonale wyposażonym zapleczem. Jezioro Annecy jest drugim co do wielkości po Bourget jeziorem polodowcowym we Francji. Powstało ono około 18 tys. lat temu, w czasie topnienia wielkich lodowców alpejskich. Jest zasilane przez siedem potoków górskich oraz olbrzymie wywierzysko o nazwie Boubioz, bijące na głębokości 82 metrów. Nadmiar wody wypływa z jeziora do Thiou, która zasila rzekę Fier, dopływ Rodanu.

Święto Annecy / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Fete_du_lac.jpgJezioro Annecy jest główną atrakcją turystyczną tego regionu. Na wschodzie jest otoczone przez masyw Bornes ze szczytami Tournette - 2351 metrów, Dents de Lanfon oraz górami Veyrier i Baron, na zachodzie znajduje się masyw Bauges z górami Semnoz i Roc des Bœufs, na północy aglomeracja Annecy, a na południu znajduje się Bout-du-Lac. Stąd udają się na podniebny spacer paralotniarze.

Warto przyjechać tu latem. W pierwszą sobotę sierpnia urządzane jest święto Annecy, połączone z pokazem ogni sztucznych.

Karnawał w Annecy / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Carnaval_Annecy.jpegPrzystań sąsiaduje z wąskimi, malowniczymi uliczkami zabytkowego centrum, do którego dojść można przez Ogród Europy. W tutejszym arboretum rosną między innymi amerykańskie sekwoje i wschodnioazjatyckie miłorzęby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dariusz Michalik
  • Dariusz Michalik
  • 03.02.2012 20:30

Najpięknieszy widok na Mont Blanc jest w Genewie. Polecam !!! Annecy cudowne szczególnie podczas targu!! Nie ma nic lepszego wE Francji jak targ lokalnych rolnikow Delicieux !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, zdjęcia są z Wikipedii.
Kilka lat temu spędziłam miesiąc wakacji w Annecy, w szkole językowej. Miasto mnie urzekło. Zrobiłam dużo zdjęć w wersji papierowej. Już dawno powinnam skorzystać z rad czytelników i zanieść filmy do pracowni kodaka i ilustrować artykuły własnoręcznie wykonanymi fotografiami. Mam nadzieję, że nic się z nimi nie stało.
Annecy może być świetną bazą wypadową dla tych, którzy chcą poznać Alpy. Góry w okolicach tego miasta nie są zbyt wysokie. Nawet ja z moją kiepską kondycją mogłam tam wspinać się na niektóre szczyty z których roztaczał się wspaniały widok na Mont Blanc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, jestem pełna podziwu dla pietyzmu i znajomości rzeczy z jaką
opisujesz interesujące regiony Francji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jak zawsze przekonuje do odwiedzenia przedstawianych miejsc. W dodatku opatrzony jest, co prawda nie własnymi, ale za to (podejrzewam, że pieczołowicie) wyszukanymi zdjęciami. Warto było poczytać i pooglądać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Material jakze obszerny, wyczerpujacy, zacheca nas do wyjazdu juz dzisiaj! piekny zakatek swiata.Dziekujemy za ta relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.