Facebook Google+ Twitter

Gdzie na ferie? Do Annecy, stolicy przedgórza alpejskiego

W południowo-wschodniej Francji, nad jeziorem Annecy, leży malownicze miasto o tej samej nazwie. Stolica departamentu Górna Sabaudia jest nazywana Rzymem Alp lub alpejską Wenecją z powodu trzech rzek płynących przez stare miasto.

Le Palais de l'Isle / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Palais_de_l%27Isle_Annecy_Haute-Savoie.jpgW murach miasta żyje pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Cała aglomeracja liczy ich około dwieście tysięcy. Obecnie Annecy jest ważnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Rozwinął się tu przemysł elektroniczny, precyzyjny, włókienniczy i spożywczy. Miasto jest położone 50 km na północ od Chambéry, o 40 km na południe od Genewy. Annecy ma połączenie kolejowe i drogowe z Lyonem. Można tu przyjechać z Paryża TGV w 3 i pół godziny. Nie będzie też problemu ze znalezieniem noclegu na każdą kieszeń.

Położenie nad jeziorem Annecy wpłynęło na charakter miasta, które zawdzięczaJezioro Annecy. Widok ze szczytu Tournette / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Lac_tournette.jpg mu swoje kanały Thiou i Vassé, port Marquisats i trzy plaże Albign, Marquisats i Impérial. Nad brzegami jeziora, w 10 miejscowościach wypoczynkowych, jest kilkanaście plaż. W samym Annecy znajduje się centrum sportów wodnych z doskonale wyposażonym zapleczem. Jezioro Annecy jest drugim co do wielkości po Bourget jeziorem polodowcowym we Francji. Powstało ono około 18 tys. lat temu, w czasie topnienia wielkich lodowców alpejskich. Jest zasilane przez siedem potoków górskich oraz olbrzymie wywierzysko o nazwie Boubioz, bijące na głębokości 82 metrów. Nadmiar wody wypływa z jeziora do Thiou, która zasila rzekę Fier, dopływ Rodanu.

Święto Annecy / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Fete_du_lac.jpgJezioro Annecy jest główną atrakcją turystyczną tego regionu. Na wschodzie jest otoczone przez masyw Bornes ze szczytami Tournette - 2351 metrów, Dents de Lanfon oraz górami Veyrier i Baron, na zachodzie znajduje się masyw Bauges z górami Semnoz i Roc des Bœufs, na północy aglomeracja Annecy, a na południu znajduje się Bout-du-Lac. Stąd udają się na podniebny spacer paralotniarze.

Warto przyjechać tu latem. W pierwszą sobotę sierpnia urządzane jest święto Annecy, połączone z pokazem ogni sztucznych.

Karnawał w Annecy / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Carnaval_Annecy.jpegPrzystań sąsiaduje z wąskimi, malowniczymi uliczkami zabytkowego centrum, do którego dojść można przez Ogród Europy. W tutejszym arboretum rosną między innymi amerykańskie sekwoje i wschodnioazjatyckie miłorzęby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dariusz Michalik
  • Dariusz Michalik
  • 03.02.2012 20:30

Najpięknieszy widok na Mont Blanc jest w Genewie. Polecam !!! Annecy cudowne szczególnie podczas targu!! Nie ma nic lepszego wE Francji jak targ lokalnych rolnikow Delicieux !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, zdjęcia są z Wikipedii.
Kilka lat temu spędziłam miesiąc wakacji w Annecy, w szkole językowej. Miasto mnie urzekło. Zrobiłam dużo zdjęć w wersji papierowej. Już dawno powinnam skorzystać z rad czytelników i zanieść filmy do pracowni kodaka i ilustrować artykuły własnoręcznie wykonanymi fotografiami. Mam nadzieję, że nic się z nimi nie stało.
Annecy może być świetną bazą wypadową dla tych, którzy chcą poznać Alpy. Góry w okolicach tego miasta nie są zbyt wysokie. Nawet ja z moją kiepską kondycją mogłam tam wspinać się na niektóre szczyty z których roztaczał się wspaniały widok na Mont Blanc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krysiu, jestem pełna podziwu dla pietyzmu i znajomości rzeczy z jaką
opisujesz interesujące regiony Francji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jak zawsze przekonuje do odwiedzenia przedstawianych miejsc. W dodatku opatrzony jest, co prawda nie własnymi, ale za to (podejrzewam, że pieczołowicie) wyszukanymi zdjęciami. Warto było poczytać i pooglądać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Material jakze obszerny, wyczerpujacy, zacheca nas do wyjazdu juz dzisiaj! piekny zakatek swiata.Dziekujemy za ta relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.