Facebook Google+ Twitter

Gdzie są dokumenty młodego Wałęsy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-04 15:13

Autor nowej biografii Lecha Wałęsy, Paweł Zyzak, twierdzi, że w latach 90. UOP przejmował dokumenty o młodości byłego prezydenta - pisze "Rzeczpospolita". Były szef Urzędu Ochrony Państwa Andrzej Milczanowski zdecydowanie zaprzecza tym twierdzeniom.

Jak pisze gazeta, według Pawła Zyzaka na początku lat 90. UOP skonfiskował dokumentację na temat Wałęsy między innymi z państwowego Domu Młodzieży we Włocławku, gdzie pod koniec lat 50. miał przebywać były prezydent. Według historyka, funkcjonariusze UOP mieli też wykraść dokumenty z Państwowego Ośrodka Maszynowego w Łochocinie, w którym od 1961 roku pracował Lech Wałęsa.

Zaprzecza temu Andrzej Milczanowski - szef UOP na początku lat 90. - zapewniając, że taka akcja nie miała miejsca. Również Zbigniew Siemiątkowski - szef MSW za rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej - mówi "Rzeczpospolitej", że nie zetknął się z żadnymi informacjami na ten temat.

Tymczasem historyk z Instytutu Pamięci Narodowej Sławomir Cenckiewicz wyjaśnia, że na początku lat 90. UOP gromadził wszelkie materiały na temat Lecha Wałęsy. Współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" podkreśla, że od tamtego czasu wiele dokumentów bezpowrotnie zaginęło.

Szczegóły w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.