Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29228 miejsce

Gdzie się podział literacki język polski?

Wedle najnowszych założeń językoznawców, każdy, kto zdał egzamin dojrzałości, każdy, kto na co dzień posługuje się językiem literackim ma za zadanie dbać o jego przetrwanie. Czy udaje nam się ta misja?

 / Fot. http://www.poradniajezykowa.uw.edu.pl/res/images/publikacje/USJP.jpgJęzyk oficjalny to inne określenie języka literackiego, czyli mowy zgodnej z obowiązującymi zasadami gramatycznymi, leksykalnymi oraz stylistycznymi. I choć od czasów powojennych notuje się rosnącą tendencję wśród grup społecznych, zdolnych do aktywnego posługiwania się językiem literackim, to zatrważające wydawać się mogą liczby, które mówią o tym, iż w latach 50. zeszłego wieku aż 1/4 ludności polskiej nie była w stanie posługiwać się odmianą literacką rodzimego języka.

Obecnie zauważa się coraz większą ekspansję języka potocznego w przestrzeni publicznej. Kiedyś media miały za zadanie promować oraz rozprzestrzeniać język literacki, dziś widoczna jest raczej tendencja odwrotna. Zarówno w radiu, jak i w telewizji nikogo nie dziwi już ani nieprawidłowe akcentowanie niektórych wyrazów, ani używanie anglicyzmów.

Ekspansja wulgaryzmów

Coraz śmielej publicznie używane są także wulgaryzmy. Nie uszło to uwadze językoznawcom, którzy sprawą zajęli się z naukowego punktu widzenia. Maciej Grochowski pisze w swym "Słowniku polskich przekleństw i wulgaryzmów" o motywach używania przekleństw:
"Sens instrumentalny przekleństwa jest motywowany utrwaloną w kulturze ludowej i religijnej wiarą w magiczną moc słów, w to, że poprzez wypowiadanie określonych formuł słownych (klątw, zaklęć) mogą spełniać się wyrażone w nich życzenia ludzi, by komuś stało się coś złego".

Powodów coraz śmielszego oraz powszechniejszego używania wulgaryzmów niektórzy z językoznawców doszukują się w rozluźnieniu obyczajów społecznych- wiele z tematów, niegdyś uznawanych za tabu jest dziś obecnych w debacie społecznej. Problemem staje się coraz mniejsza kultura językowa wielu obywateli. Wulgaryzmy, których intencją powinno być wyrażanie konkretnych emocji w określonych sytuacjach, wkradają się powoli do języka codziennego, stając się jedynie "przerywnikami" w zdaniach. Niepokojącym jest fakt, iż wśród młodzieży obserwuje się coraz większą popularność wulgaryzmów, które stają się w jej języku normą, której trudno oduczyć się w późniejszym, dorosłym życiu.

Nieuchronność zapożyczeń?

Język używany przez nas na co dzień jest nie tylko coraz bardziej wulgarny, ale odbiega też od innych norm, które określają język literacki, takich jak prawidłowe akcentowanie, czy zapożyczenia z innych języków. Przyczyn coraz większego rozprzestrzeniania się języka potocznego doszukiwać się możemy, przede wszystkim, w rosnącej popularności komercyjnej kultury medialnej. Zapożyczenia z języka angielskiego stały się procesem globalnym. Język informatyków oparty jest w głównej mierze na języku angielskim. Z powodu globalizacji oraz integracji nikt nie zawraca już sobie głowy tłumaczeniem nowo powstałych słów na rodzimy język. O wiele łatwiej jest przyjąć nazwę angielską, którą i tak posługiwać się będzie reszta świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł. Jak dbać o czystość ojczystego języka w świecie, który zamienił się w "globalną wioskę"? A może on (tzn. język) tak naprawdę nigdy nie był "czysty"? Dlaczego "O wiele łatwiej jest przyjąć nazwę angielską"? Może właśnie dlatego, żeby być zrozumianym, gdyż tą nazwą " i tak posługiwać się będzie reszta świata". Przenikanie się języków jest chyba zjawiskiem nieuniknionym. Może nawet łatwiejszym do zaakceptowania, niż tworzenie słów (czy tłumaczeń ) w sposób sztuczny czy opisowy. Starsi czytelnicy zapewne pamiętają takie kuriozalne próby "słowotwórcze":
zwis męski ozdobny – krawat (z fr. cravate)
trójkąt męski – slipki
podgardle dziecięce – śliniak
pedałowiec biurowy – kosz na śmieci

Na szczęście nowe określenia nie przyjęły się. Poza skeczami kabaretowymi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.