Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10887 miejsce

Gdzie się podziały tamte kreskówki Disneya?

Współczesne produkcje wytwórni Walta Disneya znacznie odbiegają od tych sprzed 15 czy 20 lat. Czy zastąpienie kreskówek dla wszystkich, serialami dla młodzieży to rynkowy wymóg? Co na to fani Disneya?

Walt Disney i jego bohaterowie / Fot. http://www.flickr.com/photos/dashupagla/2539093650/sizes/o/Walt Disney - te dwa słowa powodują lawinę wspomnień pokolenia dzisiejszych 20 i 30-latków. Oglądanie bajek tej wytwórni było niesamowitym przeżyciem zarówno dla pięcio jak i piętnastolatka. Kultowy był sobotni blok dziecięco-młodzieżowy w TVP 1, w którym najpierw nadawano animowaną bajkę Disneya, a potem film lub serial, często tej samej wytwórni. Zdecydowana większość moich rówieśników deklaruje, że oglądała ten blok. Początkowo nadawany o 13, potem o 9.30. Do pewnego czasu o godz. 12 na TVP 2 również puszczano programy dla młodzieży - tam mogliśmy oglądać bajki głównie wytwórni Hannah-Barbera.

Największy sukces - największą porażką

Wszystkie te wspomnienia przywołują na myśl najlepsze czasy wytwórni Walta Disneya. Najlepsi rysownicy, najlepsze scenariusze i sukcesy kinowe oraz telewizyjne - to obraz wytwórni Walta Disneya w latach 70. i 80. Kryzys rysowanych opowieści nadszedł w latach 90. Paradoksalnie największy sukces kinowy filmu rysunkowego do 2004 roku, był początkiem końca dobrych produkcji Walt Disney Pictures. Mowa o filmie Król Lew. Mimo, że użyto w nim technik komputerowych, to jednak wszystkie postaci narysowane były ręcznie. Rok po tym wydarzeniu na ekrany kin weszła kolejna produkcja wytwórni - Toy Story, prawie w całości oparta na grafice komputerowej.

Lata 90. to nie tylko koniec produkcji rysunkowych, jest to również koniec seriali. Później realizowanych było już ich niewiele np. Timon i Pumba czy Alladyn. Seriale stały się mało opłacalne. Produkcja filmów, a później także gadżetów z nimi związanych zaabsorbowała firmę.

Disney przeobrażał się w normalną wytwórnię, konkurującą z Paramount Pictures czy Columbia Pictures w kategoriach filmów sensacyjnych czy fabularnych. Od 2008 roku Disneyem rządzą "młodzieżowe musicale".

Hannah Montana i spółka

Hannah Montana to nóż w plecy wszystkich miłośników Disneya z lat 80 i 90 tych. Film ten i cała otoczka wokół niego, stają się nieznośne. Disney poszedł w komercję, jak jeszcze nigdy dotąd. Przygody Hannah Montana jako młodzieżowej gwiazdy to skok na kasę młodzieży. Podobnie jest z High School Musical czy Camp Rock. Spece od marketingu w Disneyu, obliczyli kto może wydać najwięcej pieniędzy i zrobili filmy pod tę grupę. Niestety sens tego typu seriali rozumiany jest przez niewielu. - Dajmy spokój z tym filmem, nic z niego nie rozumiem, ale gdy tylko trafię na to w telewizji i próbuję coś pojąć to mnie odrzuca. Takiego Disneya nie chcę - mówi Marta, 25-latka, która wychowała się na bajkach Disneya.

Zarzuty pod adresem tych produkcji obejmują każdą sferę - po pierwsze nie niosą one żadnego przesłania, po drugie uczą wręcz rozrzutności, lekceważenia innych. Wpajają, że najważniejsza jest w życiu sława. Produkcje te są jednocześnie bardzo kosztowne. Gra aktorów jest mizerna i sztuczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Poprawione, dzięki za uwagę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od 2008 roku Disneyem żądzą "młodzieżowe musicale".

W tym kontekście to będzie chyba "rządzą". Niby małe, ale mi strasznie "daje po oczach".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niezadowolenie wyrażają też internauci. Na załączonych linkach widać, jak dużą niechęcią cieszą się obecne produkcje Walta Disneya." - szczególnie widać ten brak popularności po ilości sprzedanych biletów no produkcje Disney/Pixar:)

"Takiego Disneya nie chcę - mówi Marta, 25-latka, która wychowała się na bajkach Disneya." tez nie pałam miłością do Hannah, ale nie sadze abym był (tak jak 25letnia Marta) targetem tego filmu:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.