Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4092 miejsce

Gdzie się uczyć fotografii?

Ogromne zainteresowanie fotografią spowodowało, że szkoły fotograficzne powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Uczelnie nie mają sprecyzowanych oczekiwań co do studentów, których cele też są różne.

Fotograf w odbiciu okularów / Fot. Damian WasylówWedług miesięcznika Press w Polsce prym wiedzie kilka szkół w największych miastach. We Wrocławiu są to szkoły fotograficzne kształcące w ramach Wyższego Studium Fotografii AFA i Prywatne Policealne Studium Fotograficzne PHO-BOS. W Poznaniu Akademia Fotografii i Akademia Sztuk Wizualnych. W Trójmieście Sopocka Szkoła Fotografii WFM i Trójmiejska Szkoła Fotografii. W Łodzi Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna i Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. W stolicy Akademia Fotografii, Warszawska Szkoła Fotografii i Europejska Akademia Fotografii.

Za rok nauki najwięcej zapłacimy w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania i w Warszawskiej Szkole Fotografii - ponad 6 tys. zł.

"Duże rozdrobnienie kadry wykładowców powoduje, że wciąż nie ma w Polsce wiodącej, na światowym poziomie szkolącej fotoreporterów uczelni" - pisze autor artykułu Filip Springer. Poza tym oczekiwania studiujących są zbyt rozbieżne. Dla wielu szkoła fotografii to hobby, rozrywka zabijająca czas. Często uczący się to pasjonaci z zapleczem finansowym, którzy potrzebują robić w życiu coś twórczego. Nie każdy student tego fachu marzy o przyszłości, w której będzie utrzymywał się z robienia zdjęć.

Za przykład idealnej szkoły fotografii często podaje się Instytut Twórczej Fotografii w Opawie. Ta jedna z najlepszych uczelni w Europie, obecnie przeżywa polskie oblężenie - nasi rodacy stanowią prawie połowę wszystkich studentów. Co najistotniejsze, w Opawie nauka jest bezpłatna. Aby się dostać trzeba być bardzo dobrze przygotowanym merytorycznie, a także należy przedstawić mocne portfolio.

Samo ukończenie jej nie daje nam gwarancji zaistnienia w zawodzie. Szkoła wiele rozjaśnia, ukierunkowuje, ustawia w głowie.

Źródło: Press 01/10 "Stopklatka"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja właśnie zastanawiam się nad studiami w Czechach (mieszkam przy granicy), zastanawiam się nad ITF w Opavie. Wykłady na uczelniach najczęściej są po czesku oraz po angielsku. Patrzałem także na łódzką filmówkę ale koszty są dość spore.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.