Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8213 miejsce

Gdzie się uczyć fotografii?

Ogromne zainteresowanie fotografią spowodowało, że szkoły fotograficzne powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Uczelnie nie mają sprecyzowanych oczekiwań co do studentów, których cele też są różne.

Fotograf w odbiciu okularów / Fot. Damian WasylówWedług miesięcznika Press w Polsce prym wiedzie kilka szkół w największych miastach. We Wrocławiu są to szkoły fotograficzne kształcące w ramach Wyższego Studium Fotografii AFA i Prywatne Policealne Studium Fotograficzne PHO-BOS. W Poznaniu Akademia Fotografii i Akademia Sztuk Wizualnych. W Trójmieście Sopocka Szkoła Fotografii WFM i Trójmiejska Szkoła Fotografii. W Łodzi Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna i Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. W stolicy Akademia Fotografii, Warszawska Szkoła Fotografii i Europejska Akademia Fotografii.

Za rok nauki najwięcej zapłacimy w łódzkiej Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania i w Warszawskiej Szkole Fotografii - ponad 6 tys. zł.

"Duże rozdrobnienie kadry wykładowców powoduje, że wciąż nie ma w Polsce wiodącej, na światowym poziomie szkolącej fotoreporterów uczelni" - pisze autor artykułu Filip Springer. Poza tym oczekiwania studiujących są zbyt rozbieżne. Dla wielu szkoła fotografii to hobby, rozrywka zabijająca czas. Często uczący się to pasjonaci z zapleczem finansowym, którzy potrzebują robić w życiu coś twórczego. Nie każdy student tego fachu marzy o przyszłości, w której będzie utrzymywał się z robienia zdjęć.

Za przykład idealnej szkoły fotografii często podaje się Instytut Twórczej Fotografii w Opawie. Ta jedna z najlepszych uczelni w Europie, obecnie przeżywa polskie oblężenie - nasi rodacy stanowią prawie połowę wszystkich studentów. Co najistotniejsze, w Opawie nauka jest bezpłatna. Aby się dostać trzeba być bardzo dobrze przygotowanym merytorycznie, a także należy przedstawić mocne portfolio.

Samo ukończenie jej nie daje nam gwarancji zaistnienia w zawodzie. Szkoła wiele rozjaśnia, ukierunkowuje, ustawia w głowie.

Źródło: Press 01/10 "Stopklatka"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja właśnie zastanawiam się nad studiami w Czechach (mieszkam przy granicy), zastanawiam się nad ITF w Opavie. Wykłady na uczelniach najczęściej są po czesku oraz po angielsku. Patrzałem także na łódzką filmówkę ale koszty są dość spore.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.