Facebook Google+ Twitter

Gdzie spocznie Sławomir Mrożek? Panteon, Wawel a może Rakowice?

- Te lokalizacje same się nasuwają, jako godne obywatela honorowego naszego miasta. Jesteśmy w kontakcie z rodziną pisarza, czekamy na sugestie - mówił mediom Filip Szatanik, zastępca naczelnika wydziału informacji krakowskiego ratusza.

 / Fot. Author: Michał Kobyliński,Wikimedia CommonsPrezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział dziennikarzom, że pogrzeb zmarłego pisarza Sławomira Mrożka, odbędzie się we wrześniu w Krakowie. - Przyszłość pozbawiona jego geniuszu będzie uboższa - napisał w księdze kondolencyjnej, wystawionej w Urzędzie Miasta prezydent Majchrowski. - Na razie nie wiadomo, gdzie spoczną szczątki pisarza. Rozważanych jest kilka miejsc, m.in. Aleja Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim, Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła, cmentarz na Salwatorze i Wawel.

Zobacz zdjęcia (5) - Cmentarz Salwatorski uważany jest za wyjątkowo urokliwy (© Adam Wojnar) - polskatimes.pl.

- Te lokalizacje same się nasuwają, jako godne obywatela honorowego naszego miasta. Jesteśmy w kontakcie z rodziną pisarza, czekamy na sugestie – mówił dziennikarzom Filip Szatanik, zastępca naczelnika wydziału informacji krakowskiego ratusza, o czym informuje serwis polskatimes.pl.

W Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim pochowany jest m.in. słynny malarz Jan Matejko, twórca obrazów historycznych. Na tym samym cmentarzu leży również zmarła 1 lutego 2012 roku noblistka, poetka, eseistka i tłumaczka Wisława Szymborska.

Także cmentarz na Salwatorze byłby godnym miejscem. - Tutaj pochowano, m.in. poetę krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" Wiesława Dymnego, aforystę Jana Sztaudyngera oraz Stanisława Lema, który był przez kilkadziesiąt lat bliskim przyjacielem Sławomira Mrożka, mieli podobne poczucie humoru i zainteresowania.

Prezydent Jacek Majchrowski wspomniał też o Panteonie Narodowym, będącym miejscem spoczynku najwybitniejszych twórców sztuki, kultury i polskiej nauki. W historycznej krypcie zasłużonych na Skałce, nie ma już miejsca. Powstaje jednak nowy Panteon, pod kościołem św. Piotra i Pawła, w Krakowie. - We wrześniu ma być oddana do użytku cała, tzw. memorialna część - mówi prezes fundacji Panteon Narodowy. - To osiem krypt w podziemiach. Decyzję podejmie rodzina i kapituła Panteonu.

- Miejsce w Panteonie przyznaje się najwybitniejszym twórcom narodowej sztuki, kultury i nauki, bez względu na ich wiarę i poglądy polityczne - dodaje prezes Marek Wasiak.

Trwa aktualnie generalny remont posadzki w kryptach - zakładane są instalacje wentylacyjne, elektryczne i inne. Prace mają się zakończyć pod koniec sierpnia 2013.

Jeśliby rodzina Sławomira Mrożka chciała pochować pisarza na Wawelu - tam również znajdzie się miejsce. - W Krypcie Wieszczów, gdzie znajdują się szczątki Mickiewicza, Słowackiego, urna z ziemią z grobu Norwida i pamiątkowa tablica poświęcona Chopinowi, już go nie ma. Jednak na Wawelu są także inne miejsca - mówi wawelski proboszcz ks. Zdzisław Sochacki.

- Ostatecznie to kardynał Dziwisz, jako gospodarz katedry, w porozumieniu m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków, konserwatorem zamku oraz kapitułą katedralną podejmie decyzję, jeśli będzie taka prośba – wyjaśnia ks. Zdzisław Sochacki.

Przedstawiciel magistratu Filip Szatanik podkreśla, że opinię rodziny na temat miejsca pochówku Sławomira Mrożka, poznamy w najbliższych kilku dniach. - A my, podobnie jak w przypadku pogrzebu m.in. Wisławy Szymborskiej, zajmiemy się kwestią organizacji tej uroczystości i jej zabezpieczeniem. Wiemy, że na pewno będzie go chciało pożegnać wiele tysięcy krakowian - mówi Filip Szatanik. I dodaje, że księga kondolencyjna wystawiona będzie w magistracie do odwołania, również w weekend.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pożyteczniej zając się żyjącymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w nowym Panteonie Narodowym kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To kościół na Skałce, a nie Wawel jest trzecią ewentualną lokalizacją pochówku Sławomira Mrożka w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wawel,dobry pomysł ale najpierw trzeba wyprowadzić niepotrzebnego lokatora,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.