Facebook Google+ Twitter

Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej?

Dziennik "Rzeczpospolita" po raz kolejny opublikował swój ranking samorządów. Obrazuje on nie tylko jakość zarządzania polskimi miastami, miasteczkami i wioskami, ale i standard życia w poszczególnych gminach. Gdzie żyje się najlepiej?

Bamberka na Starym Rynku w Poznaniu / Fot. Jola PaczkowskaNa liście rankingowej, uwzględniającej 50 dużych miast (miasta na prawach powiatu - dane za rok 2006) ) na pierwszym miejscu znajduje się Poznań. Miasto to uzyskało w sumie 68,97 punktów i wyprzedziło Wrocław (67,41 pkt) i Częstochowę (63,58 pkt). Miasta uzyskiwały punkty np. za swoje dochody na osobę, sytuację finansową (wartość zadłużenia), pozyskane środki unijne, udział wydatków na promocję w wydatkach ogółem, liczbę nowych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców.

Na uwagę zasługuje awans Częstochowy. W ubiegłym roku miasto to zajęło dopiero 9 miejsce. Także swoją pozycję poprawiła Gdynia (awans z 16 miejsca w ub.roku na 4 w tym roku). Z drugiego na piąte miejsce spadł Kraków, a Łódź awansowała z 24 na 9 miejsce. Z mniejszych miast najlepiej wypadł Sopot - 10 pozycja i 58,66 punktów. Tarnów zajął 21 miejsce (54,09 punktów). Rok temu miasto to nie zmieściło się do pierwszej pięćdziesiątki. Dochody własne na jedną osobę - 1.033 zł - to całkiem przyzwoity wynik (trzecia Częstochowa ma 1.085 zł), nieco gorzej wypada miasto, jeśli chodzi o wartość zadłużenia na jedną osobę 1.131 zł (dla porównania w drugim Wrocławiu zadłużenie to wynosi tylko 848 zł).

Dość słabo wypadły takie miasta, jak Sosnowiec (40 miejsce), Chorzów (46), Dąbrowa Górnicza (48). Listę zamyka Włocławek - 37,37 punktów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet słaba pozycja na liście rankingowej "Rzeczpospolitej" i tak jest pewnym sukcesem dla miasta, gdyż wiele innych nie zdołało się dostać do tej pięćdziesiątki.

Druga lista rankingowa "Rzeczpospolitej" obejmuje mniejsze miejscowości - 100 najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Przodują tu Polkowice (województwo dolnośląskie) - 58,92 punktów. W czołówce znalazły się takie gminy, jak: Karpacz ( 3 miejsce), Żywiec (10), Jarocin (17), Augustów (30). Tabelę zamykają: Dąbrowa Tarnowska (95), Lubraniec (98) i Świeradów-Zdrój (100) - 36,78 punktów.

Trzecia lista to najlepsza setka gmin wiejskich. Na pierwszym miejscu wg. "Rzeczpospolitej" znajdują się Zielonki (województwo małopolskie) - 58,19 punktów, na drugim Izabelin (woj. mazowieckie) - 56,29 punktów. Na setnym miejscu jest Bogoria (woj. świętokrzyskie).

Ciekawie wygląda także lista rankingowa miast, które wydają najwięcej na promocję. W Polsce przodują Wrocław (w 2006 r. wydał na promocję 12,6 mln zł) oraz Łódź (12,4 mln zł). Trzeci na liście Gdańsk wydał w 5,4 mln zł, a Kraków - tylko 3,6 mln zł. Na 15. miejscu znalazł się Tarnów z sumą 1,8 mln zł, odnotowując roczny przyrost wydatków na ten cel - 134 proc. Jeśli chodzi o roczne, procentowe zwiększenie wydatków na promocję rekordzistą okazał się Płock (402 proc.) oraz Zielona Góra (280 proc.).

Siła nabywcza Polaków wzrosła z 3,4 tys. euro w 2006 r. do 4,1 tys. euro w tym roku. Największą siłą nabywczą dysponują mieszkańcy Warszawy - 25.746 zł. Na drugim miejscu znalazły się Katowice, których mieszkańcy na towary i usługi wydają rocznie przeciętnie o 3 tys. zł mniej niż warszawiacy.

Kolejne miejsca na tej liście zajmują: Sopot (22.135 zł), Poznań (21.616 zł), Kraków (21.043 zł), Gdańsk (20.770 zł), Wrocław (20.743 zł), Jastrzębie-Zdrój (20.606 zł), Płock (20.498 zł). Aż 25 proc. gmin z najsłabszą siłą nabywczą znajduje się na terenie województwa lubelskiego, a 19 proc. w województwie podkarpackim. Potwierdza to dotychczas dostępne nam dane oraz nasze wyobrażenia o tym, że najbiedniejszym w Polsce obszarem jest tzw. "ściana wschodnia".

Tak jak bogactwo, tak rozwój cywilizacyjny nie dociera do tej części Polski. E-urząd to jak na razie marzenie gmin. Niektórzy zbyt optymistycznie oceniają rolę internetu we współczesnej Polsce. Teraz to przede wszystkim rodzaj "zabawki" dla młodzieży. Podpis elektroniczny, o którym mówi się w Polsce od lat, to czysta fikcja. W wielu gminach nie można praktycznie nic załatwić za pomocą internetu. Inna sprawa, ilu Polaków byłoby teraz wykorzystać w sprawach urzędowych istnienie internetu. Gdy np. w Norwegii 57 proc. ludzi kontaktuje się z urzędami elektronicznie, w Finlandii - 47 proc., w Niemczech - 32 proc., na Słowacji - także 32 proc., w Czechach 17 proc., na Litwie - 13 proc., w Bułgarii - 8 proc.(!), to w Polsce - zaledwie ...6 proc.!

***
Tego typu listy rankingowe, jak ta w "Rzeczpospolitej", mogą być istotną wskazówką dla wyborców, jak się zachować w dniu głosowania. Jeśli np. wyborcy zamiast czytać ulotki wyborcze za 3 lata, zapoznaliby się z listami rankingowymi "Rzeczpospolitej" oraz danymi lokalnym GUS-ów i wyniki zechcieli porównać z tymi sprzed 3 - 4 lat, mogliby precyzyjnie ocenić swoją lokalną władzę samorządową. Albo w czasie kadencji nastąpiła poprawa wskaźników ekonomicznych (na tle innych gmin) i wtedy władza zasługuje na reelekcję, albo nie. To dość prosta i precyzyjna metoda oceny sposobu zarządzania gminą. Zresztą podobny sposób oceny należałoby zastosować wobec władz centralnych. Można porównać wskaźniki ekonomiczne Polski i innych krajów europejskich tuż przed wyborami i po 4 latach. Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że Polacy od danych statystycznych wolą kolorowe ulotki wyborcze z uśmiechniętymi twarzami kandydatów.

Źródło "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Te lepsze wyniki jesli chodiz o Czestochowę są malo odczuwalne w samym miescie. Ale mimo wszystko...cieszymy sie;p :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe dane - plus. Gdynia nie zajmuje wysokiego miejsca w dochodach?
A jak liczą owe dochody na łebek? Przychody miasta podzielone przez mieszkanców czy pracowników? Pewnie przez na stałe zameld. warszawiaków. Polacy pracujący na Wyspach również zwiększają dochód Wysp, ale nie są uwzgledniani w mianowniku (liczba mieszkańców np. Londynu lub Dublina)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst. Dobrze napisany i dobrze... że napisany! Żałuję, że zabrakło informacji o Katowicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Poznaniu najlepiej? Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.