Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10884 miejsce

Gdzie wybuchła II wojna światowa?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-22 13:11

1 września mija 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Komitet Organizacyjny ds. Przygotowania Obchodów, chce w tym dniu, przekonać cały świat, że to w Polsce wszystko się zaczęło. Jak tego dokona?

1 września 1939 roku, niemiecki krążownik atakuje Westerplatte / Fot. Jugopolis(http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Westerplatte.jpg)"Ministerstwo Spraw Zagranicznych stoi na stanowisku, że zarówno przygotowaniom, jak też międzynarodowym uroczystościom upamiętniającym 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w Gdańsku 1 września 2009 r. winna towarzyszyć atmosfera zrozumienia i poszanowania prawdy historycznej." To fragment oświadczenia MSZ w sprawie obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W poszanowaniu prawdy historycznej, poczuciu narodowej krzywdy i martyrologii, organizatorzy centralnych obchodów rocznicowych, przygotowują kraj na 1 września. Wszystko to, pod hasłem "Zaczęło się w Polsce". Szczegółowy plan uroczystości, przedstawił na środowej konferencji, minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Koncerty, wystawy, konferencje, zagraniczni goście i dostojnicy z kraju, oto co nas czeka.

Historyczna konferencja w Jałcie, tu o losach Polski zadecydowała Wielka Trójka / Fot. U. S. Signal Corps(http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jalta_1945.jpg)Główna część obchodów, zaplanowana jest w Gdańsku. Wstępem do oficjalnych ceremonii, będzie premiera filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej", to już 31 sierpnia. Zaś 1 września o godzinie 4.45, na Westerplatte, w tradycyjnej uroczystości, uczestniczyć będą, prezydent Kaczyński i premier Donald Tusk. Na godzinę 15, zaplanowane są oficjalne obchody, z towarzyszeniem zagranicznych gości m.in.; kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Rosji Władimirem Putinem. Polscy politycy i zagraniczne delegacje, złożą hołd ofiarom wojny na Cmentarzu Obrońców Westerplatte i pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Centralnym obchodom towarzyszyć będą lokalne uroczystości w całym kraju.Wśród nich - warszawska odprawa warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem uczestników Światowego Zjazdu Kombatantów. "The World Orchestra for Peace" to z kolei koncert, który rozbrzmi w Krakowie. Wielonarodowa orkiestra, zagra ku czci ofiar wojny, pod batutuą Valery'ego Gergieva. W Wieluniu, na fundamentach fary, zburzonej w pierwszych dniach wojny, wierni wezmą udział w uroczystej mszy świętej.

Wszystko to, jak wyjaśnia Bogdan Zdrojewski, aby spełnić narodową misję. Ma ona przekonać świat, że Polska to kraj, gdzie 1 września wybuchła II wojna światowa. Cena jaką za to poniesie nasza ojczyzna, wynosi 9 mln złotych.

Źródło:
null
null

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A ja twierdze,że II wojna swiatowa wybuchła na Górnym Śląsku. Pisze o tym m.in. sam M. Wańkowicz w swoim "Westerplatte"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.