Facebook Google+ Twitter

Gdzie wyciekają złotówki? Budżet traci 3 mld w szarej strefie

Kryzys gospodarczy nasila się i zmusza państwo polskie oraz obywateli do wyrzeczeń i oszczędności. Tymczasem szara strefa kwitnie jak w rajskim ogrodzie las czerwonych róż. Państwo traci tylko w jednym sektorze 3 mld zł rocznie.

O szarej strefie w Polsce od dawna mówi się i pisze wiele. Zatrudnia ona znaczącą liczbę pracowników i obraca ogromną częścią przychodów z produkcji, handlu i usług. Zyski idą niemal w całości do kieszeni nieuczciwych właścicieli firm (często mafii), które pracowników najemnych wynagradzają tak jak kot napłakał, a podatków, składek i żadnych innych należnych opłat, nikt nie reguluje. Szacuje się, że rocznie państwo traci na szarej strefie 25-30 procent wpływów finansowych. Ludzie tracą również. Choć mają pracę i jakiś "grosz" wynagrodzenia - nic poza tym. Bez ubezpieczenia zdrowotnego, ZUS-u, nie liczy im się staż pracy; formalnie nie są pracownikami.

Bodaj największy odsetek szarej strefy w kraju mieści się w obrocie paliwami płynnymi. Wniosek nasuwa się po tym, jak firmy paliwowe, zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu (POPiH), zwróciły się do premiera Donalda Tuska o podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia szarej strefy, właśnie w usługach obrotu paliwami płynnymi. Ich zdaniem, co argumentują premierowi, budżet państwa traci na tym rocznie 3 miliardy złotych – czytamy w serwisie traci.

W stosownym liście, podpisanym przez dyrektora generalnego organizacji POPiH, Leszka Wieciecha, zwrócono uwagę na znaczny spadek konsumpcji paliw w Polsce, który wciąż postępuje od początku 2012 roku. Ze wstępnych szacunków po ośmiu miesiącach bieżącego roku wynika, iż popyt na trzy główne gatunki paliw silnikowych, spadł do poziomu 95 procent wielkości z roku 2011, w tym oleju napędowego – 93 procent, benzyny – 96 procent, a LPG o 103 procent.

Zdaniem dyrektora POPiH spowoduje to spadek wpływów do budżetu państwa, które z tytułu VAT, akcyzy i opłaty paliwowej w 2011 roku wyniosły około 55 miliardów złotych. Oznacza to kilkanaście procent całości dochodów podatkowych budżetu i jednocześnie prawie połowę kwoty potrzebnej do wypłaty emerytur w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.