Facebook Google+ Twitter

Gdzie, z kim i za ile? Porodowy niezbędnik

Poród to rozpoczęcie nowego życia. Każda mama niecierpliwie czeka na ten najwspanialszy prezent. Przywitanie dziecka na świecie wymaga od niej wielkiego wysiłku.

Najpierw lęk i niepewność, potem ból, cierpienie i zmęczenie. Ostatecznie na samym szczycie czeka największe szczęście - nowe życie. Od tej chwili młode mamy czują dumę, zwycięstwo i szczęście.

http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=6726566 / Fot. licencja sxu fot. jynmeyerDo porodu przygotowują szkoły rodzenia. Uczą prawidłowego oddechu i przedstawiają techniki zwalczania bólu porodowego. Takie rady doświadczonych położonych są bardzo cenne, jednak nie wystarczą. Przyszła mama powinna starannie się do tego wyjątkowego dnia przygotować. Warto, aby porozmawiała z ojcem dziecka i wspólnie z nim zdecydowała, czy dziecko chcą przywitać na świecie wspólnie. Może przyszły tatuś wolałby zapewnić partnerce fachową opiekę? Wynajęcie osobistej położnej kosztuje. Do kosztów może dojść jeszcze znieczulenie, albo np. wynajęcie indywidualnej sali poporodowej. Na te i inne ewentualności przyszli rodzice muszą się dokładnie przygotować.

Gdzie

Przyszła mama podczas porodu powinna czuć się bezpiecznie i komfortowo. Akcja porodowa będzie przebiegała sprawniej, jeżeli rodząca będzie radośnie i bez lęku oczekiwała na swoje maleństwo. Niektóre przyszłe mamy nie czują takiego spokoju w szpitalnych warunkach. Dlatego powinny zdecydować wcześniej, gdzie chcą rodzić.

W domu

Na domowy poród może zdecydować się mama, której ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji. Rozwiązanie odbywa się w zaciszu domowym, z bliską osobą. Rodząca ma oczywiście opiekę położnej ze specjalnym uprawnieniem do odbierania porodów domowych. Istotną sprawą jest tutaj dokładne przygotowanie - konsultacje lekarskie i dodatkowe badania są niezbędne. Przyszła mama powinna sobie zdać sprawę, że poród w domu jest równoznaczny z brakiem znieczulenia i oksytocyny, która przyspiesza skurcze porodowe. Dlatego przywitanie swojego dziecka na świecie może (choć nie musi) trochę się wydłużyć.

Porody domowe wciąż wzbudzają kontrowersje - są przeciwnicy i zwolennicy. Dlatego rodząca powinna być dokładnie poinformowana o ryzyku jakie on niesie ze sobą. Są jednak takie mamy, które we własnym pokoju nie odczuwają lęku, bo czują się najważniejsze. Dlatego decydują się na szczęśliwe rozwiązanie w domowym zaciszu.

W szpitalu

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Baby_boy_3_month_old.jpg / Fot. creative commons/ fot. Nils FretwurstŚwieżo upieczona mama i jej dziecko są pod fachową, szpitalną opieką. Mogą być pewni, że - w razie komplikacji - dostępna będzie specjalistyczna aparatura i opieka lekarzy. Rodząca w każdej chwili może poprosić o znieczulenie, albo oksytocynę jeżeli akcja porodowa znacznie się wydłuża. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że na bloku porodowym nie będzie miejsca. Wówczas trzeba szukać innego szpitala, co powoduje dodatkowy stres. Przyszła mama może trafić na wspólną salę porodową, co - w pewnym sensie - narusza jej intymność. Po porodzie mama i jej maleństwo przewiezieni zostają na wspólną salę poporodową. Nie ma więc komfortu samodzielnego bycia z dzieckiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.