Facebook Google+ Twitter

Gdzie zaczęła się Polska? Łekno jest starsze od Giecza

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2007-07-06 10:47

Całą Polskę obiegła rzekomo sensacyjna informacja, jakoby miejscowość Giecz położona między Wrześnią i Poznaniem była najstarszym grodem piastowskim. Tymczasem Łekno jest przynajmniej o 150 lat starsze!

Historia Łękna jest dłuższa niż dzieje Giecza. / Fot. Głos WielkopolskiWiadomość podała "Gazeta Wyborcza", po której powtórzyło ją wiele innych serwisów. Według gazety najstarszym grodem i kolebką państwa polskiego był założony w latach sześćdziesiątych IX wieku Giecz.

Jak się okazuje nie ma żadnych historycznych dowodów na to, by w historii naszego państwa gród ten odegrał szczególną rolę. - Grodów o podobnej chronologii jest w Wielkopolsce więcej. Według obecnego stanu wiedzy Giecz był jednym z nich - powiedział Głosowi Wielkopolskiemu prof. Andrzej M. Wyrwa z Instytutu Historii UAM, odkrywca i badacz grodów i zespołu cysterskiego w Łeknie. - Pozycja Giecza, biorąc pod uwagę między innymi czas lokowania w poszczególnych grodach obiektów sakralnych, zaczęła się krystalizować dopiero na przełomie X i pierwszej tercji XI wieku - dodał.

Jak tłumaczył profesor, znacznie wcześniej ugruntowaną pozycję miały takie grody jak Lednica czy Łekno. Właśnie chronologia Łekna jest dużo starsza od Giecza i dokładnie udokumentowana. Gród powstał tu na przełomie VII i VIII wieku i miał swoją kontynuację do czasów wczesnopiastowskich.
RMG

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.