Facebook Google+ Twitter

Gdzie znajduje się "złoty pociąg"? Władze Wałbrzycha zlecą badania terenu

Po sprawdzeniu terenu przez saperów władze Wałbrzycha przygotowują się do drugiej fazy związanej z weryfikacją istnienia „złotego pociągu”. W ciągu dwóch tygodni zostanie wybrany partner, który w sposób bezinwazyjny zbada teren.

 / Fot. Dariusz Gdesz (aip)Za nami pierwsza faza związana z weryfikacją doniesienia o rzekomym ukryciu pociągu pancernego z okresu II wojny światowej na terenie Wałbrzycha. Saperzy z Brzegu sprawdzili teren o powierzchni około pół hektara, gdzie ma być ukryty skład, pod kątem zagrożeń radiacyjnych, chemicznych oraz występowania materiałów wybuchowych. Teren został sprawdzony do głębokości jednego metra. Jedynymi przedmiotami, które zostały znalezione przez żołnierzy i uznane za niebezpieczne, było sześć sztuk niemieckiej amunicji karabinowej Mauser.

Teraz władze Wałbrzycha przygotowują się do drugiej fazy związanej z weryfikacją istnienia „złotego pociągu”. – Jesteśmy na etapie wyłaniania partnera, który w sposób właściwy, nieinwazyjny oraz dla nas bezkosztowy dokona specjalistycznych badań terenu, gdzie ma być rzekomo ukryty niemiecki pociąg pancerny z okresu II wojny światowej – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Mamy już pięć ofert, które otrzymaliśmy od instytucji badawczych oraz podmiotów prywatnych. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że wśród oferentów, którzy zaoferowali chęć współpracy z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu, są Andreas Richter i Piotr Koper. To oficjalni znalazcy „złotego pociągu”, którzy 18 sierpnia złożyli zawiadomienie o jego odkryciu. Najpierw w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu, a następnie w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.

– W najbliższych dniach mam zaplanowane spotkanie z obu panami – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Na razie spotkałem się z panią Christel Focken, która również składała w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu oficjalne doniesienie o ukrytych na terenie miasta tunelach. Decyzja o tym, któremu z podmiotów władze miasta zlecą nieinwazyjne badanie głębinowe miejsca rzekomego ukrycia „złotego pociągu”, ma zostać podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Do tego czasu miasto musi dopełnić formalności związane z legalnym prowadzeniem dalszych prac poszukiwawczych. Dotyczą one m.in. uzyskania stosownych zgód od właściciela terenu, czyli Polskich Kolei Państwowych oraz dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Artur Szałkowski (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.