Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22630 miejsce

Gdzie znajdziesz Tatarów w Polsce? W Gdańsku!

W 2012 roku mija 50. rocznica istnienia Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku i 22. rocznica powstania meczetu w tym mieście.

Meczet w Gdańsku. / Fot. Stefania Najsarek„Pięćdziesiąt lat minęło...” - ten napis, zamieszczony we wnętrzu muzułmańskiej świątyni, witał przybyłych na spotkanie 9 czerwca br. gości i wiernych. W tym dniu miały miejsce uroczyste obchody 50. lecia istnienia Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku oraz 22. rocznicy powstania meczetu. Nad połączonymi uroczystościami patronat objęło miasto Gdańsk.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Mirosław Paracki, o. Roman Zioła franciszkanin, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań „Asyż” w Gdańsku, przedstawiciel duchowieństwa prawosławnego, a także przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku Jakub Szadaj.

Imam Hani Hraish i goście. / Fot. Stefania Najsarek.Zgromadzonych powitała przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Idalia Milkamanowicz – Radziwiłłowicz, która w krótkim przemówieniu wyraziła również opinię, że meczet wtopił się w krajobraz Gdańska, stał się symbolem tolerancji dla różnorodności jego mieszkańców.

W swoich progach gościł już zainteresowanych historią polskich muzułmanów, mieszkańców Gdańska i okolic. - Będzie się dalej otwierać – powiedziała - dając przykład rozumnego współdziałania, wspólnego przeżywania radości, smutków.

Następnie, w ciszy i skupieniu obecni wysłuchali modlitwy. Wersety z Koranu przeczytał gospodarz meczetu imam Hani Hraish.

Podczas modlitwy imama. / Fot. Stefania Najsarek.W ekumenicznej atmosferze przebiegała dalsza część uroczystości. Przedstawiciele władz świeckich oraz reprezentujące inne kościoły osoby duchowne składali Gminie życzenia pomyślności oraz wyrażali nadzieję na zacieśnianie przyjacielskich więzi międzywyznaniowych. Jak powiedział ks. Paracki , „wspólnie, razem czcimy tego samego Boga i możemy się spotykać we wzajemnym szacunku”.

Zapowiedziane w programie wspomnienia o genezie meczetu, połączone z prezentacją multimedialną, przedstawił doradca Komitetu Budowy Meczetu Aleksander Al-Raszyd Milkamanowicz.

Pomysł jego zbudowania narodził się w środowisku repatriowanych po wojnie Tatarów, głównie z Litwy, którzy osiedlili się w Gdańsku. Nie posiadając własnego domu modlitwy, zbierali się w mieszkaniach prywatnych. Z czasem dołączali do nich studiujący w Polsce studenci arabscy, co stanowić zaczęło duży problem dla gospodarzy udostępnianych mieszkań.

Wnętrze meczetu; parter miejsce modlitewne mężczyzn, na balkonie modlą się kobiety. / Fot. Stefania Najsarek.W tej sytuacji Zarząd Gminy rozpoczął starania o uzyskanie odpowiedniego dla tych celów lokalu. Władze Gdańska nie pozostały obojętne, zaproponowały kilka lokali. Niestety, były niekorzystnie położone i wymagały dużych nakładów finansowych, a temu gmina nie była w stanie sprostać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@tomek dziękuję , słuszne wytknięcie błędu.
Obu panów Tamerlana Półtorzyckiego i Murata Bajraszewskiego najmocniej przepraszam.
Bład zgłaszam do sprostowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomek
  • tomek
  • 15.06.2012 19:32

w w/w tekście znajduje się błąd formalny w podaniu nazwiska zamiast osoby Pana Murata Bajraszewskiego, który na opisanym spotkaniu nie był obecny, natomaist opowiadał "o stresach i humorystycznych sytuacjach" z jakimi spotykali się członkowie komitetu budowy meczetu opowiadał Pan Tamerlan Połtorzycki

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piesterlitz
  • Piesterlitz
  • 14.06.2012 00:10

Jest inicjatywa aby autostradę A-2 nazwać imieniem króla Jana III Sobieskiego.Obronił Wiedeń przed Turkami i w ten sposób zapobiegł inwazji tureckiej na Europe .Warto o tym wiedzieć i o tym pamiętać .Ten polski król Jan III Sobieski podtrawił rowniez innowierców -Tatarów docenić i wynagrodzić .Proszę to przeczytać .

Tatarzy na Podlasiu
http://www.szlaktatarski.pl/tatarzy-na-podlasiu
P.S W tej miejscowości pracowałem właśnie z Tatarem , Krzyśkiem .Serdecznie pozdrawiam autorkę tego tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle ciekawa i szczegółowa relacja. Jakbym tam była. Wielkie dzięki Steniu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otwarty meczet, to bardzo cenna inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam w podobnym meczecie w Turcji. Oczywiście na bosaka i... z kapturem kurtki na głowie. Każdy ma prawo wyznawać taką religię, jaka mu odpowiada. Ludzie prawdziwie wierzący są dobrymi ludźmi. Jedynie fanatycy religijny są niebezpieczny. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Piesterlitz ma Pan rację :-) Tytuł nadany przeze mnie brzmiał zupełnie inaczej.
Ten tytuł pochodzi od redakcji, i mnie nie wydaje mi się trafiony.
Zgadzam się z Panem, ja też o polskich Tatarach mogę mówic tylko dobrze :-)
Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piesterlitz
  • Piesterlitz
  • 13.06.2012 13:44

Nie tylko w Gdańsku znajdziesz Tatarów .Odszukałem Pani tekst i tam sa komentarze , które wskazują ,że i tam sa zasłużeni dla Polski i Polaków Tatarzy .Podaję adres:W geście solidarności z polskimi Tatarami
link
Serdecznie pozdrawiam .Miałem kolegę Krzyśka Czemarnazowicza , który był sędzię I ligi a później zakończył jako sędzia w Niemczech.On mnie zachęcił do tego by zawsze o takich Tatarach mówić dobrze i bardzo dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.