Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4223 miejsce

Gdzie znaleźć jedenaście tysięcy... dziewic?

Przez pomyłkę przetłumaczono "jedenaście tysięcy" zamiast "jedenaście umęczonych". Aż do 1946 roku kościół przy ulicy Jedności Narodowej we Wrocławiu funkcjonował pod wezwaniem 11 tysięcy Dziewic.

Niestety gęsta zabudowa wokół, nie pozwala na wykonanie zdjęcia budowli w całej krasie.  / Fot. Elżbieta ŚwiączkowskaJedenaście tysięcy dziewic to wartość godna wpisu do księgi rekordów Guinnessa. Liczba ta wiąże się z postacią św. Urszuli. Jak głosi jedna z legend, pobożna, angielska księżniczka wraz z dziesięcioma towarzyszkami udając się na spotkanie przyszłego męża została napadnięta przez okrutnych Hunów.

Wraz ze swoim orszakiem poniosła męczeńską śmierć i została pochowana w Kolonii. Przez wieki pojawiały się podania, że Urszuli towarzyszyło 11 tysięcy dziewic. Było to wynikiem błędnego odczytania łacińskiego skrótu na nagrobku męczennicy. Nieporozumienie wzięło się stąd, iż napis "XIMV" odczytano jako "11 millia" (11 tysięcy) zamiast "11 martyres" (11 męczennic) dziewic.

Aż do 1946 roku kościół przy ulicy Jedności Narodowej we Wrocławiu funkcjonował pod wezwaniem 11 tysięcy Dziewic. Już w 1362 roku mieścił się w tym miejscu szpital dla kobiet trędowatych, tzw. "leprozorium" św. Hieronima wraz z kaplicą.

płaskorzeźby z lat 1480–90 przedstawiające scenę Ukrzyżowania, przeniesione tutaj z Bramy Mikołajskiej rozebranej w 1817 r. / Fot. Elżbieta ŚwiączkowskaW 1400 roku utworzono przy szpitalu parafię pod wezwaniem św. Urszuli i 11 tysięcy Dziewic. Świątynia kilkakrotnie niszczona lub przebudowywana swój obecny kształt uzyskała w roku 1821. Zaprojektował ją znany architekt, Carl Ferdinand Langhans, twórca budynku Opery Wrocławskiej. Ciekawostką jest również fakt, że był on synem Carla Gottharda Langhansa, projektanta słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Budynek kościoła jest nietypowy - zbudowany na planie dwunastoboku i nakryty dachem namiotowym. Na fasadzie kościoła możemy obejrzeć ciekawe płaskorzeźby przeniesione tutaj z Bramy Mikołajskiej, którą rozebrano w 1817 r. Namawiam, aby wejść do środka i zobaczyć nietypowe rozwiązania architektoniczne. Zniszczony w czasie wojny, aż w 40 proc. kościół, został przekazany w 1946 r. karmelitom bosym, którzy utworzyli Parafię Opieki Św. Józefa.

21 października obchodzimy imieniny Urszuli. Przechodząc obok tego miejsca warto wspomnieć tę świętą i jej nietypowy orszak. Nasuwa mi się refleksja, że w dzisiejszych czasach, zebranie w jednym miejscu tylu dziewic na raz, chyba nie byłoby możliwe...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Wiesz Wojtku ...ponoć tak właśnie powstają plotki zwane czasami legendami...
Urszula miała być piękna i młoda i wokół niej miały się gromadzić podobne panny...
Moi komentatorzy ( -ki) chyba tez myślą wyłącznie o takich.:)))

Chyba byłoby trudno!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoja droga, to dziwna pomyłka. Z kilkunastu umeczonych zrobic kilkanaście tysięcy dziewic....
Druga sprawa, Sądząc po komentarzach, to najwięcej wątpiących w realną mozliwośc zgroadzenia w jednym miejscu tylu tysięcy dziewic, są kobiety ( ? !!)
Tymczasem, wystarczyłby jeden apel Ojca Dyrektora w RM i natychmiast zjawiłaby sie armia dziewic, może nie najładniejszych i najmłodszych, ale zawsze..;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Tomek...przecież nie "na oko" ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2009 11:50

ciekawe jak się sprawdza spotkane dziewice...

Komentarz został ukrytyrozwiń

mnie też ta liczba poraziła i jak widać nie dawała spokoju...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.10.2009 23:50

tych dziewcząt co były dziewicami to trochę poznałem, ale nie 11.000. ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

racja..chociaż moze kilka to za mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

hm...a na Galeriankach byłyście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W podstawówce może...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem to na historii, nauczycielka opowiada o tym, a kolega się pyta:
- Pani profesor, ale to tylko tak symbolicznie?
Na to ja:
- A jak myślisz, skąd by tyle uzbierali:D

Słów nauczycielki już nie przytaczam:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.