Facebook Google+ Twitter

Gdzie zniknęło 19 mld złotych z OFE? Kidawa-Błońska nie potrafi odpowiedzieć

W rozmowie na antenie radia RMF FM rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska, odpowiadała na pytania dziennikarzy dotyczące OFE. Zapytana czemu dług zmniejszył się o 134 mld podczas gdy zabrano 153 mld, nie potrafiła znaleźć odpowiedzi.

 / Fot. Fot. M. Śmiarowski/KPRMTematem rozmowy w radiu RMF FM miały być działania służb dotyczące neutralizowania skutków zimy, komisja weryfikacyjna do spraw WSI i transfer pieniędzy z OFE do ZUS. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy o przelew pieniędzy Kidawa-Błońska zapewniała: "Nie było żadnych nieprawidłowości. To wielkie przedsięwzięcie i to musiało pójść sprawnie bez żadnego błędu i to się udało"

Jednak gdy padło pytanie o brakujące w rachunku 19 mld, posłanka nie potrafiła udzielić jasnej odpowiedzi: "Te pieniądze są trochę w jakiś... Nie jestem tutaj, ale najważniejsze, że dług rzeczywiście się zmniejszył. (…) I to bardzo znacznie"

Następnie rzeczniczka rządu starała się doprecyzować swoje tłumaczenie: "Bardzo bym chciała, żeby pan profesor powiedział, że dług się zmniejszył i pokazuje to, że... Przecież te obligacje, które z OFE przeszły do ZUS-u, to są obligacje, które także gwarantował Skarb Państwa, więc to jest to same zobowiązanie, które ciągle jest po stronie naszego państwa"

Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała nominację na stanowisko rzecznika 7 stycznia 2014 r. Zastąpiła na tym stanowisku Pawła Grasia pełniącego tę funkcję od 23 lutego 2009 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Jeśli chodzi o finanse to ten rząd jest jednym wielkim tsunami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niby mamy taki klimat... ale w związku z tym nie powinno być na tym terenie tsunami, a przed chwilą w finansach było... To jak jest z tym klimatem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry -taki mamy klimat , cytując klasyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SE nie czytuję z zasady .
Odnośnie przywilejów , dlaczego niektóre grupy zawodowe tak zaciekle bronią swoich przywilejów na które zrzuca się całe społeczeństw ? A gdzie sprawiedliwość społeczna ? Jedni mają i chleb i igrzyska drudzy nic .
ZUS stał się celem do bicia , nawet wiadomo że za 8 lat zbankrutuje .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najgorsze jest to, że ludzie nie mający żadnej wiedzy finansowej wierzyli "naukowcom od finansów" wszelkim Balcerowiczom, Belkom, Kołodkom i innym Rostowskim... W końcu wybieraliśmy ich zawsze demokratycznie do rządzenia finansami państwa, wszak to fachowcy są... Oni sami przecież nie powłazili na kierownicze stołki. Zawsze mieli aplauz i kredyt zaufania dużej - przepraszam - większej części wyborców... Harowali chłopaki jak woły... żyły sobie wypruwali dla nas... A my co? Niewdzięczni konsumenci, niedouczeni, nie rozumiejący złożoności zagadnienia... Przecież gdyby, nie oni, to dopiero byśmy mieli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto, linkowany artykuł mówi o "pałacu", który dopiero powstaje. Samochody to również bieżący zakup. Skoro ZUS jest zadłużony, to należy darować sobie takie inwestycje.

A roczne urlopy nauczycieli? Można było pomyśleć o ich likwidacji, tylko to byłoby takie mało populistyczne posunięcie, podobnie jak zmiany w KRUS. Ludowi trzeba obiecywać chleb i igrzyska, a nie odbieranie przywilejów;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, skoro teraz obligacje zostały przeniesione i "umorzone", to i w przyszłości tak mogłoby się stać, gdyby zaszła taka potrzeba. A potrzeba taka zaszłaby, gdy niemożliwe byłoby wykupienie obligacji. Kółko się zamyka.

Z czasem w portfelu OFE byłyby papiery trudniejsze do "neutralizacji". Plus koszta obsługi i bieżąca potrzeba fiskalna.
Stąd skok już teraz.

OFE to był i jest bandytyzm. Pod przykrywką "inwestowania".
Zamieniony na innego rodzaju bandytyzm.
Wszystko w majestacie zbójeckiego prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pałace" były budowane ok 20 lat temu .Ile można wracać do przeszłości ?
Dziś słyszałam w radio taką oto rozmowę , 700 milionów państwo wydaje rocznie na płatne urlopy nauczycieli [ roczne] . Pieniądze można wydać na dożywianie dzieci .

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze jedna istotna sprawa, o której pisze "miłujący" ZUS portal pox.pl:

"Moment przejęcia oszczędności emerytalnych Polaków został przyjęty na 3 lutego 2014 roku. Do godziny 17.00 tego dnia fundusze emerytalne miały obowiązek przekazać do ZUS następujące kategorie aktywów znajdujących się w ich posiadaniu:

- obligacje i bony skarbowe,
- obligacje BGK,
- inne papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa oraz
- środki pieniężne denominowane w PLN.

Jaka jest wartość przejmowanych przez ZUS aktywów? Z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów wynika, iż w ręce ZUS trafią papiery wartościowe o wartości ok. 153 miliardów złotych.

Tym samym polskie władze dokonały największego od 50 lat wywłaszczenia oszczędności Polaków. Należy bowiem pamiętać, iż operacja "przejęcia" aktywów emerytalnych przez ZUS nie polega na zwykłym przeniesieniu ich z OFE do ZUS. Obligacje kupowane latami przez OFE za pieniądze pochodzące z naszych składek, po przeniesieniu do ZUS, zostaną następnie umorzone, czyli, mówiąc prościej - przestaną istnieć.

To bardzo ważny szczegół we wszelkich dyskusjach toczonych nad zasadnością tej operacji. Stan konta w OFE odzwierciedlał bowiem wartość realnych obligacji znajdujących się w posiadaniu funduszy. Po ich "przeniesieniu" i umorzeniu, stan konta w ZUS będzie natomiast bytem czysto wirtualnym, nie znajdującym pokrycia w żadnych realnych aktywach, a stanowiącym jedynie rządową obietnicę wypłaty emerytury w przyszłości."

Zwracam uwagę na sformułowanie: "nie znajdującym pokrycia w żadnych realnych aktywach", "stanowiącym jedynie obietnicę"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto, zgodzę się - ZUS MA jeszcze inne płatności.
Choćby takie:
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1012056.html
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/zus-buduje-kolejny-palac-a-grozi-mu-bankructwo_368726.html

Oto jak ZUS uzasadnia zakup samochodów:
" - Samochody (...) przeznaczone są do przewozu osób, dokumentacji, druków i zaopatrzenia niezbędnych do sprawnego i skutecznego funkcjonowania Zakładu w skali całego kraju - tłumaczy rzecznik. Pytanie tylko po co przewozić tony papierów, skoro ZUS rok w rok wydaje 800 mln zł na utrzymanie nowoczesnego systemu informatycznego?"
Źródło: http://www.fakt.pl/ZUS-kupuje-samochody,artykuly,214609,1.html

A zusowskie pałace? Ktoś powie, że okazałe siedziby mają służyć klientom tej instytucji. Miałam okazję być w jednej z nich i porównać piętro przeznaczone do obsługi tzw. "stron" z pozostałymi kondygnacjami. Różnica była ogromna - na korzyść pięter dostępnych tylko dla urzędników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.