Facebook Google+ Twitter

"Gęba" pełną gębą, na III Festiwalu Kabaretu w Zielonej Górze

Wszystko, co śmieszne, szybko się kończy. W niedzielę uniwersytecka aula na jeden wieczór zamieniła się w studencki klub Gęba. Tegoroczny festiwal zakończył się prezentacją skeczy w wykonaniu zielonogórskich kabareciarzy pochodzących z tego właśnie klubu.

Kabaret Teatr Absurdu podczas pierwszego dnia Festiwalu Kabaretu. / Fot. Bartek KriegerZaczęło się jak zwykle, czyli ciekawie i nietypowo. Przed rozpoczęciem ostatniej imprezy hostessy sprzedawały publiczności festiwalowe pamiątki w postaci... skrzywionych gwoździ. Choć nikt nie wiedział, co gwoździe wspólnego mają z kabaretem, na tacy znalazło się sporo gotówki. Gwoździe sprzedawano po pięć złotych. Ale ci, którzy ich nie kupili, gorzko tego żałowali. W czasie przedstawienia okazało się, że organizatorzy bardzo potrzebują owych gwoździ i każdy z nich został odkupiony od publiczności z dziesięciokrotnym przebiciem.

W ostatniej gali noszącej nazwę Suplement Uroczysty wystąpiły dla nas prawie wszystkie Gębowe formacje kabaretowe: Babeczki z Rodzynkiem, Bez Reszty, Ciach, Forma, Hlynur, Hrabi, Jurki, Magda Mleczak, Nowaki i Słuchajcie. Co ciekawe, do auli UZ przeniesiono prawie wszystkie meble ze studenckiego klubu, który mieści się w jednym z zielonogórskich akademików. Prowadzący galę Dariusz Kamys i Joanna Kołaczkowska – oboje z kabaretu Hrabi, z rozrzewnieniem wspominali pierwsze kroki, które stawiali na kabaretowej scenie. Zaczynali właśnie w klubie Gęba.

Na scenie mogliśmy zobaczyć między innymi Stanisława Tyma, występującego w roli psychologa przyglądającego się sztuce teatralnej. Posłuchaliśmy „Hej sokoły” w języku szwedzkim, a także skeczu z Kabaretu Starszych Panów w nowym wykonaniu. Przyglądaliśmy się też wysiłkom improwizowanego maratonu zdań rymowanych, podczas którego Stanisław Tym zmuszony był do rapowania o ziemniakach. Na chwilę przenieśliśmy się też w lata dwudzieste nucąc "Sex appeal".

Największą sympatię publiczności zyskały jednak kabaretowe skecze opowiadające o klubie Gęba. W rolę kierownika akademika wcielił się nie kto inny, jak sam Janusz Rewers z Kabaretu Ciach. Kierownik nieustannie szukał winnych połamanych drzwi, pisał raporty i fotografował uczestników imprezy. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda życie w Gębie w godzinach porannych lub jak kto woli, po-nocnych. Byli mieszkańcy akademika i bywalcy studenckiego klubu z uśmiechami na twarzach wspominali studenckie czasy. Niedzielny uroczysty suplement był wyjątkową okazją do tego, aby zapoznać się z zielonogórskimi kabaretami, które za sprawą swojego wieloletniego mentora – Władysława Sikory, wytworzyły własną markę. Nie bez powodu mówi się wszak o Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym.

Publiczność jak zwykle dopisała. I z pewnością uznała niedzielny wieczór za udany. Raz po raz, cała sala wybuchała gromkim śmiechem, a kwestie aktorów często przerywały oklaski publiczności. Na scenie znalazło się także kilka monet, co kabareciarze uznali za bardzo pożyteczną inicjatywę publiczności. Na koniec mogliśmy usłyszeć znany wszystkim, pochodzący z filmu "Titanic" utwór „My heart will go on” w bardzo kabaretowej aranżacji. Takim właśnie muzycznym akcentem zakończył się trzeci Festiwal Kabaretu w Zielonej Górze.

Dla mnie takie święto mogłoby trwać przez cały rok. Niektórzy mówią, że co za dużo, to niezdrowo, ale ciekawe, czy można się rozchorować od nadmiaru śmiechu?


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za determinację i zaangażowanie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.