Facebook Google+ Twitter

Gejzery na księżycu Jowisza. Strumień osiąga wysokość 200 km

Naukowcy doszli do wniosku, że na księżycu Jowisza, nazywanym Europą, istnieją gejzery. Astronomowie sądzą, że strumień wody może osiągać wysokość 200 kilometrów.

 / Fot. By Copyright Hannah Beker - contact through User:Pcb21.Tim Starling at en.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (httpAstronomowie, analizując zdjęcia, wykonane przez teleskop Hubble'a, doszli do zadziwiającego wniosku. Na księży Jowisza, nazywanym Europą, istnieją gejzery! Co więcej, naukowcy sądzą, że strumień wody może osiągać wysokość 200 kilometrów.

To oznacza, że pod lodem znajduje się ocean. Ze zdjęć wynika, że w grudniu 2012 roku doszło do emisji z gejzeru - uwolnił wtedy 7 ton wody na sekundę. Naukowcy sądzą, że gejzery wybuchają sporadycznie i dlatego w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie udało się odnotować kolejnego wybuchu.

Kolejne badania Europy będzie można przeprowadzić dopiero za kilkanaście lat. W latach 30. XXI wieku niedaleko księżyca Jowisza wykona przelot europejska misja JUICE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.