Facebook Google+ Twitter

Geminidy - deszcz meteorów już w ten weekend!

Jeden z świetniejszych dla obserwacji rojów meteorów to Geminidy. Zazwyczaj efektowny zgodnie z przewidywaniami, stanowi główny punkt kalendarzowego programu na miesiąc grudzień dla tego rodzaju zjawisk na niebie.

Geminidy - grudniowy rój meteorów. flickr.com/photos/jeffsmallwood/827502669 http://phasinggrace.blogspot.com/2012/12/geminid-telling.html?m=1 / Fot. jeffsmallwoodGeminidy w czasie swojego maksimum natężenia roju są deszczem meteorów mogącym usatysfakcjonować każdego obserwatora. Dostarczają doprawdy imponującego widowiska. Pozwalają dostrzegać się już od 4 grudnia, by ustępować około 17 grudnia. Tegoroczny szczyt Geminidów przypadnie w najbliższy weekend, a ramy czasowe dla obserwacji zjawiska można zakreślać od soboty 13 grudnia, godz. 20 do niedzieli 14 grudnia, godz. 17.

Prędkość około 35 km/s klasyfikuje Geminidy jako umiarkowanie szybkie meteory. Są pozostałością po rozpadzie planetoidy 3200 Phaethon z grupy Apolla. Można oczekiwać obserwacji zjawiska przynoszącego nawet 120 meteorów na godzinę.

Część wschodnia północnej półkuli nieba z zaznaczeniem radiantu roju Geminidów w konstelacji Bliźniąt dla 13-14.12.2014r. http://www.jodcast.net/archive/201412/ / Fot. http://www.jb.man.ac.uk/astronomy/nightsky/Dec14th.jpgBy wypatrywać deszczu Geminidów najlepiej zlokalizować wpierw radiant roju (zaznaczony czerwonym kolorem na mapie - ilustracja obok). Jest to miejsce z którego bierze on swój początek. Nie jest do tego potrzebne żadne instrumentarium optyczne. Wystarczy cierpliwość i kilka minut na przywyknięcie oczu do ciemnego nieba. Już przed godziną 20 należy rozpocząć obserwacje jego wschodniej części. Radiant mieści się w gwiazdozbiorze Bliźniąt (łac. Gemini), skąd nazwa roju. W jego położeniu pomoże zorientować się Kastor, najjaśniejsza gwiazda tej konstelacji. Niestety, cośkolwiek niepożądanym gościem będzie Księżyc. Nasz naturalny satelita przebywa aktualnie w gwiazdozbiorze Lwa i przechodzi w III fazę, a więc jego blask będzie wciąż dość mocny. Jednakże, o ile tylko ominą nas opady atmosferyczne, to będzie można mówić o udanej nocy.


źródło: IMO

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.