Facebook Google+ Twitter

Gen. Jaruzelski: Bez pierestrojki nie padłby mur berliński

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-08 14:29

Generał Wojciech Jaruzelski uważa, że bez pierestrojki nie byłoby obalenia muru berlińskiego. Wspominając wydarzenia sprzed 20 lat były prezydent podkreśla, że był wtedy w stałym kontakcie z Michaiłem Gorbaczowem, Helmutem Kohlem i "wielkim polskim patriotą, jakim był Ojciec Święty".

Wojciech Jaruzelski ujawnia, że Gorbaczow potajemnie konsultował się z nim wielokrotnie, ponieważ wrogość Honeckera, Husaka, Żiwkowa i Ceausescu "komplikowała jego wewnętrzną rozgrywkę z armią". Generał, jako jedyny wojskowy na czele pastwa, pomógł mu uspokoić radzieckich wojskowych, zaniepokojonych zmierzchem Imperium. Jaruzelski podkreśla, że leżało to w interesie całego świata.

Michaił Gorbaczow zadał decydujący cios Murowi Berlińskiemu, wspomina Wojciech Jaruzelski, zaraz jednak dodaje, że oni obaj oraz Jan Paweł II przekonani byli, że nie oznacza to automatycznego zjednoczenia Niemiec. Doszło do niego mimo oporu pani Thatcher, która prosiła generała oraz prezydenta Mitteranda, by temu zapobiegli.

Generał mówi, że zjednoczenie nie było rozwiązaniem realistycznym ani pozytywnym dla Europy i podkreśla, że czuje się zwycięzcą, "ponieważ Polska ma się lepiej, jest demokratyczna i zakotwiczona w lepszej Europie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.