Facebook Google+ Twitter

Gen. Kiszczak: To partyjni przywódcy doprowadzili do przemian

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-04 17:32

Generał Czesław Kiszczak przypomina, że wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 roku zorganizowano z inicjatywy ówczesnej władzy. Jego zdaniem to partyjni przywódcy doprowadzili do przemian ustrojowych w naszym kraju.

Dziś Polska obchodzi 20-tą rocznicę pierwszych prawie wolnych wyborów parlamentarnych. Generał Czesław Kiszczak zwraca uwagę, że partia musiała podzielić się władza, a wybory kontraktowe były sposobem na to, aby tej władzy w całości nie oddać od razu. Dawały one gwarancje, że po głosowaniu partia dalej będzie mogła rządzić sama.

Ustalenia były takie, że w 1993 roku odbędą się już całkowicie wolne wybory. Kiszczak przyznaje jednak, że styl, w jakim partia przegrała wybory sprawił, że premierem został Mazowiecki, a wszystko potoczyło się o wiele szybciej niż było zaplanowane.

Generał Kiszczak uważa, że przez ostatnie dwadzieścia lat Polska zmieniła się na lepsze. Przytacza przykłady, że żyje się o wiele lepiej i łatwiej. Mamy stacje benzynowe, pełne sklepy i wolność słowa.

2 sierpnia 1989 roku sejm powołał Czesława Kiszczaka na stanowisko premiera. 24 sierpnia na tym miejscu zastąpił go pierwszy prawicowy Prezes Rady Ministrów - Tadeusz Mazowiecki, który stanął na czele koalicyjnego rządu. Sejm wybrany 4 czerwca 1989 roku pracował przez dwa lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.