Facebook Google+ Twitter

Gen. Sikorski oraz „Katyń 1940” u podnóży Wawelu

W Krakowie na pl. Św. Idziego można teraz obejrzeć dwie wystawy plenerowe. Pierwsza upamiętnia dramat z Katynia, druga skupia się na wybitnej postaci gen. Sikorskiego.

Wychodząc z ulicy Grodzkiej w stronę Wawelu trafimy na dwie wystawy plenerowe. Obie mają historyczny akcent i upamiętniają fakty istotne dla naszego narodu. Warto skorzystać z pięknej pogody Wystawa "Katyń 1940" / Fot. Karolina Pawlak i wybrać się na spacer, podczas którego wzbogacimy wiedzę dotyczącą naszej tożsamości oraz charakteru narodowego.

Pierwszą wystawę fotograficzno-dokumentalną „Katyń 1940” można podziwiać od 13 kwietnia, kiedy to nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Jest ona poświęcona 67 rocznicy zbrodni katyńskiej. Wystawa została zorganizowana przez krakowskie Rodziny Katyńskie i Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego. Na placu Idziego pod krzyżem katyńskim, tłumnie przyglądają się zdjęciom zarówno przybyli do Krakowa turyści, jak i jego mieszkańcy. Można wyposażyć się w ulotkę zarówno w języku polskim, jak i angielskim, która przybliży zwiedzającym ideę całej wystawy.

Goniec Krakowski / Fot. Karolina PawlakNa 16 planszach zostały zaprezentowane fakty z 1940 r. Udostępnione są archiwalne materiały – anonsy prasowe, portrety osób, zdjęcia ekshumacji zwłok, które uzasadniają winę sowieckich władz odpowiedzialnych za tę zbrodnię. O istnieniu wielu dokumentów Polacy dowiedzieli się dopiero w 1990 i 1991 r., kiedy to Rosjanie przyznali się oficjalnie do zbrodni, którą wcześniej obarczali nazistowskie Niemcy. Zdjęcia dokumentują bolesne momenty oraz decyzje jakie zapadły, doprowadzając do śmierci 15 000 polskich żołnierzy. Symboliczną fotografią jest zwłaszcza ta, przedstawiająca dwóch, niemieckiego i sowieckiego, ministrów spraw zagranicznych podających sobie ręce tuż po podpisaniu Paktu Ribbentrop-Mołotow. Ból i współczucie wywołują liczne zdjęcia i dokumenty obrazujące skalę tej bestialskiej zbrodni. "Katyń 1940"

Wystawa "Generał Sikorski. Polityk i żołnierz." / Fot. Karolina PawlakDruga, znajdująca się obok wystawa, której organizatorem jest krakowski oddział IPN, poświęcona jest pamięci wybitnego polskiego głównodowodzącego. Ekspozycja „Generał Władysław Sikorski. Polityk i żołnierz.” została zorganizowana dla upamiętnienia 4 lipca 1943 r. – dnia, w którym bohater zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Samolot dla VIP-ów, jakim podróżował generał spadł do morza tuż po starcie, a jedyną osobą która przeżyła katastrofę był czeski pilot. Okoliczności tej tragedii pozostają nie wyjaśnione do dzisiaj. - W celu rozstrzygnięcia prawdziwej przyczyny wypadku dokonana zostanie ekshumacja i oględziny zwłok gen. Sikorskiego - tłumaczy szef krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.

Gen. Sikorski. / Fot. Karolina PawlakWystawa przedstawia liczne fotografie z życia prywatnego oraz żołnierskiego naszego prominentnego dowódcy. Można podziwiać zdjęcia generała ze sławami ówczesnej polityki np. z Rooseveltem, Churchillem, Stalinem. Ale zaprezentowane są także zdjęcia generała ze środowiska, które było jego wielką miłością – otoczony swoimi żołnierzami szeroko uśmiecha się do obiektywu, nagradza rannego żołnierza, salutuje, a także wspiera zwarte szeregi. Nie brakuje fotografii również z ukochaną żoną Heleną oraz córką Zofią Leśniowską.

Ekspozycję można zwiedzać do 8 sierpnia. Wszystkim chętnym na spacer u podnóży krakowskiego zamku polecam małą podróż do przeszłości, którą zagwarantują obie wystawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.