Facebook Google+ Twitter

Gen. Skrzypczak: Gdyby Klich miał krztę honoru, wiedziałby co zrobić

Były dowódca Wojsk Lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak powiedział w tvn24, że minister Bogdan Klich wiedziałaby, jaką decyzję podjąć, "jakby miał krztę honoru". Skrzypczak, wraz z byłym szefem Grom, gen. Romanem Polko, punktowali błędy Klicha w zarządzaniu armią.

 / Fot. PAP/Jerzy Undro"Dowodzenie stracił transparentne, zdrowe reguły" - mówił gen. Skrzypczak. Jego zdaniem podobna sytuacja nie miała miejsca wcześniej, zanim ministrem został Bogdan Klich. Gen. Polko z kolei wymienia wśród konsekwencji rządów Klicha, upadek dyscypliny i morale oraz porażkę z Narodowymi Siłami Rezerwowymi.

Generałowie zgodnie przyznali, że polski kontyngent nie radzi sobie w prowincji Ghazni w Afganistanie. Zdaniem gen. Polko polska armia wzięła na siebie zbyt dużo obowiązków. "Nie było nas stać na to. Może trzeba było wziąć mniejszą prowincję" - mówił generał.

Generałowie wypowiedzieli się również na temat kwestii bezpieczeństwa w Afganistanie w kontekście śmierci dwóch polskich żołnierzy. Gen. Skrzypczak twierdzi, że z problemem min-pułapek polska armia boryka się od dawna i rząd powinien się zainteresować izraelskimi radarami, które potrafią je wykrywać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

nac
 • nac
 • 01.05.2012 12:20

nawet gdyby miał to i tak nie miałby siły (fizycznej) aby pistolet unieść

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak mowa o wojsku, to na pewno generałowie mają rację a minister-cywil na wojsku się nie zna to co on tam w ogóle robi. No właśnie. Gdyby decyzje o działaniach wojska zostawić generałom, to już dawno mielibyśmy III wojnę światową albo dyktaturę pułkowników (teraz to już generałów). A wojsko to świetne miejsce do robienia przekrętów na całym świecie, nie tylko w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cichy
 • cichy
 • 24.01.2011 12:50

levy,werol hm Panowie a wy w wojsku byliście ?
Polska specjalność krytyka na całego. Panowie generałowie mają rację
nie dlatego ,że tak jest lecz od wew. znają sytuację. Teksty w/w znawców
cywili to prowokacyjne pogaduchy i tak nic nie wniosą bo większość takich
zawodowców jak by co do czego przyszło to wieją, znam takich mędrców.
Pan Ralak zastanawia się dlaczego Klich tak postępuje. Proste bo nie zna się
na tematyce wojskowej ... Gość od psychiatrii bez wykształcenia militarnego
to jaki ma być efekt. Polska polityka stoi amatorami ... Przykro mi o tym
pisać ale nie ma świadomych elit i długo okresowych planów z wizjonerami
od zarządzania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
 • werol
 • 24.01.2011 12:47

Ci,którzy dają mi głosy "w glebę"to chyba w wojsku nie byli.ja mam to szczęście-nieszczęście,że doświadczyłem tego "syfu" i jakoś honoru tam nie widziałem-tylko złodziejstwo,pijaństwo i karierowiczostwo.Dyscyplina opierała się na odbieraniu godności i "odczłowieczaniu"poborowych i zwyczajnym kumoterstwu wśród kadry.Wojsko to nie "zaszczyty i honory",ale zwyczajny biznes-szczególnie dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
 • werol
 • 24.01.2011 12:21

"Upadek morale i dyscypliny".Dobre.Panu generałowi marzy się chyba powrót do czasów "fali" i politycznych agitek na temat bezspornej potrzebie udziału polskiego żołnierza w każdej wojnie(nawet tej w Afganistanie) jako wyrazu obywatelskiej miłości do ojczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Honor to postawa, dla której charakterystyczne jest połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, religijne lub społeczne. - Ciekawe jakimi zasadami kieruje się min. Klich? Jego relatywizm moralny to temat na pracę doktorską. Jeszcze bezczelnie przemawiał w rocznicę katastrofy Casy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"polska armia wzięła na siebie zbyt dużo obowiązków" - oczywiście że tak, w ogóle nie powinniśmy się tam pchać. Decyzje podejmuje jednak Rząd no i mamy przecież Sztab Generalny WP, który z założenia jest ciałem strategiczno-operacyjnym. Czyżby panowie oficerowie, nie zdawali sobie sprawy z ogromu przedsięwzięcia, jakim jest misja zagraniczna? Teraz po fakcie, gen. Skrzypczak twierdzi że: "podobna sytuacja nie miała miejsca wcześniej" - to ja się pytam kiedy wcześniej, przed planowaniem misji czy po rozpoczęciu misji?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
 • ewa
 • 24.01.2011 09:55

to co, ma sobie w łeb strzelić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno się z generałami nie zgodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natchniony
 • Natchniony
 • 24.01.2011 08:57

To tacy generałowie jak Polko i Skrzypczak odpowiadają za upadek morale i dyscypliny w armii. Gdyby mieli odrobinę honoru nie kalali by tak dawne swoje gniazdo i swego pracodawcę.
Odsunieci od koryta wylewają publicznie wszystkie swoje żale. Gdzie się podział honor oficera?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.