Facebook Google+ Twitter

Gen. Sławomir Petelicki nie rozGROMił poznańskich studentów

Kolejne udane spotkanie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarskich poznańskiego UAM. Tym razem gościem był założyciel i pierwszy dowódca GROM-u, gen. Sławomir Petelicki.

Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza źródło: wikimedia commons / Fot. RadomilWspomniany wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza słynie z wszelakich konferencji, przedsięwzięć, kontrowersyjnych wystaw oraz spotkań z wieloma osobami, nie tylko ze świata polityki i dziennikarstwa. Tydzień temu studenci i pracownicy WNPiD ugościli Leszka Millera, a także i generała Sławomira Petelickiego.

Spotkanie odbyło się w auli WNPiD o godz.15:15 i miało związek z planowaną na następny rok akademicki inauguracją kolejnego kierunku na tym wydziale, tj. bezpieczeństwo narodowe, którego popularność oraz chęć studiowania wyraźnie wzrosły szczególnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Zainteresowanych nie brakuje, natomiast miejsc- owszem. Bezpieczeństwo narodowe wpisano na listę kierunków 4 lata temu i można je studiować zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia. W minionym roku akademickim o jedno miejsce na tym kierunku na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie starało się 11 osób, a na Uniwersytecie Wrocławskim-13. W Poznaniu możliwość kształcenia w tej dziedzinie mają studenci tylko na dwóch uczelniach
prywatnych, tj. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa oraz Wyższa Szkoła Handlu i Usług. -Zamierzam starać się o przyjęcie na ten kierunek, cieszę się, że UAM o tym pomyślał i nie jestem już skazany na uczelnię prywatną- komentuje Adrian, tegoroczny maturzysta.

Wiele osób po konferencji uświadomiło sobie, że bezpieczeństwo narodowe oznacza nie tylko przygotowanie do obrony do kraju przed atakami terrorystycznymi czy też pracy w wywiadzie, lecz także w sytuacjach kryzysowych takich jak na przykład powódź czy awarie dotykające swym zasięgiem cały kraj. To przede wszystkim umiejętność strategicznego planowania, pracy pod presją czasu, poczucie odpowiedzialności za kraj i nie tylko.

Tego typu wydarzenia mają charakter cykliczny i podobny schemat - najpierw wystąpienie gościa, potem czas dla studentów oraz pracowników i ich pytania. Nie obyło się bez żartów końcowych oraz wprawienie studentów w dobry nastrój na samym początku, kiedy to generał nie wyraził zgody na robienie zdjęć przez fotoreportera, gdyż- jak stwierdził - błysk lampy go rozprasza i zdjęcia można robić jak najbardziej, z tym że najlepiej na przykład telefonem komórkowym.

Jak spotkanie oceniają poznańscy żacy? - Było jak na spotkaniu z prawdziwym wojskowym, ale ciekawie- skomentowała z uśmiechem, od razu po wyjściu z auli, Kasia, studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. A w następny czwartek WNPiD zaprasza na spotkanie z Jerzym Dziewulskim, byłym posłem i doradcą z zakresu bezpieczeństwa i ochrony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.