Facebook Google+ Twitter

Gen. Sławomir Petelicki nie żyje. Jutro rusza formalne śledztwo

Brytyjski filozof, matematyk i eseista, Bertrand Russell mawiał, że wojna nie rozstrzyga, kto ma rację, lecz kto ma odejść. Gen. Sławomir Petelicki był na wojnie m.in. w Iraku. Zasłynął brawurą w obronie Amerykanów. Nikt nie przewidział, że ma odejść.

Gen. Sławomir Petelicki nie żyje. Jutro rusza formalne śledztwo / Fot. PAP/Jacek TurczykŚmierć twórcy i pierwszego dowódcy GROM-u, generała Sławomira Petelickiego, poruszyła nie tylko jego znajomych i kolegów, ale też współpracowników i byłych zwierzchników. Wstrząśnięty jest jego śmiercią były szef wywiadu i resortu spraw wewnętrznych, Zbigniew Siemiątkowski. "Pamiętam go jako osobę szaloną, ale w tej służbie szansę na osiągnięcie sukcesu mają właśnie osoby tego pokroju" – cytuje wypowiedź Zbigniewa Siemiątkowskiego "Rzeczpospolita".

Według niego, jeśli generał Petelicki "targnął się na swoje życie, to jest to wina systemu, który nie potrafił stworzyć mechanizmu opieki nad osobami, które opuszczają służbę" - informuje rp.pl.

Wojciech Brochwicz, były wiceminister spraw wewnętrznych, który przyjaźnił się z gen. Petelickim, kilka dni temu widział się z generałem. I nic nie wskazywało na to, że ma jakieś trudne problemy przez które może targnąć się na swoje życie. "Z tego co wiem, nie miał żadnych problemów natury prawnej, czy zdrowotnej" – powiedział dziennikarzom "Rzeczpospolitej". Wojciech Brochwicz podkreśla zasługi gen. Petelickiego dla wojska. Przypomina, że chciał "nowoczesnej armii i zrobił wszystko, by GROM stał się formacją podziwianą na całym świecie".

Historyk, były pracownik IPN, Sławomir Cenckiewicz mówi, że gen. Petelicki był symbolem transformacji. Jego zdaniem, we trójkę, czyli "razem z Gromosławem Czempińskim i Aleksandrem Makowskim, należał do kręgu oficerów komunistycznych służb specjalnych, którzy bardzo dobrze urządzili się w nowej rzeczywistości, zyskując nawet zaufanie niektórych kręgów amerykańskich, choć wiele lat działali przeciw USA i polskiej opozycji".

Śmiercią generała Petelickiego bardzo poruszony był też były szef UOP, gen. Gromosław Czempiński. "Tak dalece wydaje mi się to nieprawdopodobne, że czekam na wiadomość, że coś innego się stało niż to, bo to jest dla mnie nieprawdopodobne. (…) Dla mnie jest to duży szok" – mówił mediom gen. Czempiński.

Generał Sławomir Petelicki - twórca jednostki specjalnej GROM, znanej i bardzo cenionej w USA i na świecie - zasłużenie został honorowym członkiem "zielonych beretów" armii USA oraz prezesem Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych "GROM".

Czytaj dalej --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

Chorążewicz zapomina Pan że jeszcze 22 lata temu Polska była tylko częścią układu warszawskiego i wszelkie decyzje nie zapadały w Warszawie ale w Moskwie.
Na terenie Polski swój sztab mała Północna Grupa Wojsk Северн&#1072 ;я группа войск w porywach do 400 tysięcy sowieckich żołnierzy.
Pod Oławą zbudowano potężny system schronów przeciwatomowych , w którym sowiecki sztab generalny miał zarządzać na wypadek 3 wojny światowej.

Chorążewicz skoro mówisz o sobie :
mam trochę większą wiedzę na temat działania służb specjalnych jak przeciętny obywatel
to musisz przyznać , że radzieccy ludzie musieli mieć zapewnione w tym wypadku specjalne środki ochrony.
Takimi środkami były osobowe źródła informacji , na których powstanie nie szczędzono środków.
Po upadku komuny część polskich akt , zgromadzonych przez służby, została zniszczona ale nie spotkało to akt zgromadzonych przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD – STASI czy sowieckie GRU .
Panie Chorążewicz proszę odpowiedzieć czy: państwo, które jest sprawnie zarządzane pozwoli sobie na utratę tak cennych informacji jak lista osób na terenie obcych państw , które wcześniej podpisały zobowiązanie do współpracy.
Dziś nawet tym pomniejszym źródłom informacji płacić nie potrzeba bo ze strachu przed ujawnieniem będą wykonywać krecią robotę w tak wdawało by się błahych sprawach jak pisanie na netowych forach.
Dlatego też Chorążewicz tak jak podobni do Ciebie będą opluwać prace Centkiewicza bo tak naprawdę to tylko wam zostało .
Boicie się i to bardzo……….

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teliesin - Chorążewisz dobrze zna się na swojej robocie . Jak pisał 20 kwietnia 2012 :

A mam trochę wiekszą wiedzę na temat działania służb specjalnych jak przeciętny obywatel.

Mam nadzieje że pan Chorążewicz jeszcze niejednokrotnie uchyli mam kulisy nietuzinkowej wiedzy, jaką posiadł w temacie.
Czekam z niecierpliwością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 18.06.2012 21:12

@Chorążewicz.Zdejmij tą czerwoną tabliczkę bo śmiech wzbudzasz bluzgając na innych pod szyldem "komentuj nie obrażaj".Pan Cenckiewicz z pewnością zna się na swojej pracy lepiej od ciebie.Z poważaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myślący
 • myślący
 • 18.06.2012 20:37

Tytuł wprowadza w błąd. Mocno "nieświeży"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 18.06.2012 15:36

Bozia dała dziwnym ludziom tu piszącym komputery ale rozumu poskąpiła , oj poskąpiła.
MY SYN CÓRKA NOWAK
JÓZEK KWIATKOWSKI .....to wszystko jeden człowiek .
Nie przypuszczam aby pis maiła samych .....ych zwolenników

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józek Kwiatkowski
 • Józek Kwiatkowski
 • 18.06.2012 09:19

Ja bym jeszcze dodał PO matoły, PO jełopy i PO agentura....

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 18.06.2012 08:22

jakie śledztwo? to tak jak by diabeł piekło sądził.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PO-burki? PO-kmiotki? Brawo! A już myślałem, że nie potraficie żadnego nowego określenia wymyślić... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
 • obywatel
 • 17.06.2012 23:09

no levy, co tak krótko?
zapomniałeś czego szkolili
czy to wina wina lub ogórek był nieświeży.
ruszaj się leniu bo po premi polecę

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
 • ja
 • 17.06.2012 22:58

no levy,
produkuj się.

w końcu za co ci płacą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.