Facebook Google+ Twitter

Generacja Y: fakty i mity

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-07-28 11:22

Generacja X, Y, Z?! Co dekada ostatnio tworzone są nowe "generacje". Psychologowie, antropolodzy i inni badacze próbują w nowatorski sposób zaszufladkować "człowieka współczesnego", zapominając, że czas nurtów kulturalnych dawno minął...

Generacja X

O Generacji X słyszał niemal każdy. Pokolenie to zostało zilustrowane w kilku filmach z tak znanymi jak Podziemny Krąg czy Cześć, Tereska na czele. Obecnie jednak coraz częściej mówi się o ich następcach, o tzw. Generacji Y, czyli pokoleniu wyżu demograficznego lat 80. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny – to właśnie oni wkraczają teraz na rynek pracy, zakładają rodziny, tworzą PKB.

Ludzie

Przedstawiciele Generacji Y za pan brat żyją z nowinkami technologicznymi. Udzielają się aktywnie na portalach społecznościowych, z wolna przenoszą swoje życie prywatne do świata wirtualnego. To właśnie tam zawierają nowe znajomości i kończą stare. To tam wpadają w wir miłości czy miłostek. Przede wszystkim to ich istotnie odróżnia od poprzedników, którzy częstokroć mają problemy z obsługą komputera i innych, zdawać by się mogło, niezbędnych elementów życia codziennego takich jak telefon komórkowy. Często przedstawiciele tego pokolenia jawią się nielojalnymi wobec swoich pracodawców. Mówi się, że nie zależy im na stabilnej pracy, że bardzo istotne jest dla nich życie prywatne i to jemu poświęcają więcej uwagi. Do tego pracodawca w ich oczach nie ma autorytetu. Jest on takim samym wyrobnikiem, jak oni, tyle że z nieco szerszymi kompetencjami. Mimo to, jako że zwykli do pomocy ze strony innych i do ciągłego kontaktu z ludźmi (realnego czy wirtualnego), oczekują, iż poprowadzi ich za rękę i wyraźnie zarysuje im cele, do których mają dążyć. Są butni i niecierpliwi. Moralność to dla nich wyświechtany frazes, który nie ma przełożenia na życie codzienne.

Rzeczywistość

Tyle ze strony socjologów i psychologów. Rzeczywistość jednak jest nieco inna. Przynajmniej w warunkach polskich, bo ciężko mi się wypowiedzieć na temat tej sytuacji w innych krajach. Osoby te ponoć są nieskażone komunizmem. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Wprawdzie nie pamiętają wydarzeń stanu wojennego i Solidarności, ale pamiętają puste półki w sklepach, pamiętają „stare pieniądze”, pamiętają Pewexy. Dzieciństwo często spędzili ubogo, bez dóbr, na które liczyć mogli ich niewiele młodsi koledzy. Nota bene to zbudowało między nimi przepaść, która często okazuje się nie do pokonania.
(Przemysław Piaseczny)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.