Facebook Google+ Twitter

Generał Czempiński: Chińscy szpiedzy są już w Polsce

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-12-23 13:16

Polska jest dla Chin ważna, bo jako kraj Unii Europejskiej prowadzi aktywną politykę wschodnią - z gen. Gromosławem Czempińskim, byłym szefem UOP, rozmawia Mariusz Staniszewski.

 / Fot. PolskaPanie generale, czy to chińskie służby specjalne mogły zwerbować polskiego szyfranta?
- Możliwe jest wszystko. Pytanie jest tylko, jak bardzo jesteśmy w stanie to udowodnić. Oczywiście Chiny prowadzą globalny wywiad i zainteresowanie oficerem armii polskiej jest wysoce prawdopodobne.

Jeśli więc prawdziwe są informacje ''Dziennika'', to czego Chińczycy u nas szukają?
- Kraj, który prowadzi globalny wywiad, interesuje się każdym państwem, które ma jakiekolwiek znaczenie na arenie międzynarodowej. A Polska jest krajem granicznym między dwoma blokami wojskowymi - NATO i Rosji. Odgrywa bardzo aktywną rolę w misjach pokojowych, w które się angażuje. I chodzi tu nie tylko o misje NATO, ale także ONZ. Chińczyków ogromnie interesują też zasady i warunki naszej współpracy z partnerami zachodnimi. Ważne jest to, że posiadają oni duży atut w postaci ogromnej chińskiej diaspory, która przecież może pracować na rzecz Pekinu. Służby chińskie interesują się każdym rodakiem mieszkającym za granicą, który może być wykorzystany do celów wywiadowczych.

Zaletą chińskiej diaspory, oczywiście dla tamtejszych służb, jest hermetyczność. Penetracja tych środowisk przez polskie służby jest minimalna.
- Rzeczywiście polskie służby penetrują chińską diasporę w minimalnym stopniu. Trzeba mieć bardzo silne dokumenty w ręce, by namówić Chińczyka do współpracy z obcym wywiadem. A nawet jak się to uda, to i tak - podobnie jak w krajach muzułmańskich - nie mamy pewności, że on rzeczywiście będzie dla nas pracował. Może przecież przekazywać informacje, jakie podsunie mu jego własny wywiad.

Czy posiadamy technologie, które Chińczycy mogliby chcieć wykraść?
- Oczywiście mamy dostęp do zaawansowanych technologii obronnych, ale to dla Pekinu nie ma większego znaczenia. Nie mamy nic takiego, czego oni sami nie mogliby szybko kupić czy zdobyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.