Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3364 miejsce

Generał Maria Wittek - całe życie Polsce

Pierwsza kobieta generał w Wojsku Polskim. Uczestniczka wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. W każdej z nich odznaczona najwyższymi odznaczeniami - Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Kim była kobieta tak uhonorowana?

Gen. Maria Wittek, ps. "Mira", "Pani Maria" Naczelna Komendantka Organizacji PWK i Szef Wojskowej Służby Polek KG AK / Fot. Wikipedia/domena publiczna Gdyby założycielki Partii Kobiet szukały patronki, to bez wątpienia Maria Wittek byłaby zdecydowaną faworytką. Naturalnie, nie z uwagi na stopień wojskowy. Tą sferę życia współczesne feministki dziwnie pomijają. Czyżby było coś złego w służeniu ojczyźnie w mundurze?

Jest coś pięknego w kobietach, czego tak brak mężczyznom. Jakże pięknym i szlachetnym gestem wykazała się druga i jak na razie ostatnia, kobieta generał w WP legendarna Elżbieta Zawacka. To właśnie ona z własnych środków ufundowała pomnik generał Marii Wittek. Został odsłonięty 19 kwietnia 2007 roku w 10 rocznicę jej śmierci. Tak oddają hołd tylko najlepsi, obdarzeni najwyższym poczuciem honoru, dla których to pojęcie nie jest pustym słowem.

Elżbieta Zawacka "Zo" - jedyna kobieta wśród cichociemnych, cudowny człowiek, pedagog, naukowiec udekorowana najwyższymi odznaczeniami bojowymi. Podobnie jak Maria Wittek, dwukrotnie Virtuti Militari V klasy, kilkakrotnie Krzyżem Walecznych oraz Orderem Orła Białego. Ona przebijała się do naszej pamięci, była w niej, szczególnie wśród ludzi kochających historię.

Toruń pożegnał Elżbietę "Zo" Zawacką

Maria Wittek żyła na uboczu. Kobieta, za którą bolszewicy wyznaczyli nagrodę "tyle złota ile waży". W "wolnej Polsce" PRL-u do emerytury pracowała w kiosku Ruchu. Tylko tyle jej zaproponowano. Przed tym, podobnie jak wielu innych patriotów, została aresztowana przez UB (w kwietniu 1948 roku). Na szczęście nie więziono jej długo i wypuszczono bez procesu. Czym tak "mocno zasłużyła się" władzy ludowej? Przypomnę więc tylko najpiękniejsze karty z jej życia, ale czy zdołam? Jej całe życie bowiem było jak talia ukwieconych miłością do ojczyzny kart.

Urodziła się 16 sierpnia 1899 roku w Trębkach. Jej ojciec działacz PPS-u był zagrożony aresztowaniem, więc z mazowieckiej ziemi wraz z całą rodziną uciekł na Ukrainę. Szkoła w Winnicy, później Kijów. Już wtedy zaczęła swoją drogę walki. Była w III Polskiej Drużynie Harcerskiej, gdzie ze szczególną pilnością uczestniczyła w kursie samokształceniowym dotyczącym pracy wywiadowczej. Jeszcze przed maturą została zaprzysiężona w Polskiej Organizacji Wojskowej. Skończyła kurs wywiadu i szkołę podoficerską.

Wykazywała nadzwyczajny talent matematyczny i została pierwszą kobietą studiującą matematykę na Uniwersytecie Kijowskim. Czyż to nie zadziwiające, że jedyne dwie kobiety w stopniu generała były wybitnie uzdolnione naukowo? Elżbieta Zawacka zdołała zrobić doktorat i habilitację, założyła Zakład Androgogiki, który, a jakże, został zlikwidowany wskutek represji SB w 1978 roku. Mam cichą nadzieję, że przeczyta to któryś z obrońców emerytur esbeckich. Zawacka w wyniku tego zdarzenia przeszła na emeryturę.

Pomnik Marii Wittek / Fot. Wikipedia/Cezary Piwowarski Zatrzymam się na chwilę przy emeryturze generał Wittek. Przed śmiercią w 1997 roku wysokość jej emerytury wynosiła 680 złotych. Kiedy zdziwieni pracownicy cmentarza powązkowskiego zapytali, dlaczego nie załatwiła sobie emerytury generalskiej (była generałem od 1991 roku z nadania Lecha Wałęsy) Janina Chmielińska ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Szarych, w których siedzibie przy ulicy Wiślanej 2 mieszkała w czasie okupacji i od 1975 roku do śmierci, tak odpowiedziała: - Jak to miała sama załatwiać? Nie miała żadnych wymagań, dodatkowych potrzeb, zastrzegła tylko, by pochować ją w czarnej prostej, sosnowej trumnie. Trafia w serce?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Robert
  • Robert
  • 21.03.2012 17:01

Super babka

Komentarz został ukrytyrozwiń
bajkopisarz
  • bajkopisarz
  • 11.07.2011 10:16

Robercie Ramark .
Parafrazując czy to będzie o ;Jacku i Placku co ukradli Księżyc .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbasiu i Madziu mam nadzieję że zaskoczę was następnym tekstem ale dla odmiany o dwóch wspaniałych mężczyznach. Też kompletnie zapomnianych a zapisali się naprawdę złotem/ dosłownie/ w okupowanej Warszawie. Ale to za tydzień bo dużo materiału do ''przerobienia''.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst napisany bardzo profesjonalnie. To wspaniale, że wyciągasz z zakamarków historii zapomniane postacie i zapomniane wydarzenia. Basia ma rację, że brakuje nam wzorców i ideałów. Może nie ma ich w teraźniejszości, ale w przeszłości było ich wiele i trzeba do nich wracać, a Ty Robercie robisz to świetnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mira
  • Mira
  • 10.07.2011 16:21

Dając minus przy ocenie tekstu nic nie da !To tylko potwierdza , że piszę na temat mocno drażliwy dla wyborców PiS i tych co za wszelka cenę chcą dalej ukryć prawdę przed uczciwymi ludźmi .Tymi co c bezkrytycznie wierzą przywódcom z PiS, na nie wiedzy o Kaczyńskim i jego patriotycznej rodzinie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mira
  • Mira
  • 10.07.2011 16:07

No to zaczynamy pisać .
Jadwiga Kaczyńska jak jeszcze była panną walczyła jako sanitariuszka , tylko gdzie i gdzie są tego dowody a chociażby świadkowie a może ich dzieci ?
Rajmund Kaczyński walczył w Powstaniu warszawskim i był Akowcem .Gdzie sa świadkowie tamtych jego wspaniałych czynów a może ich dzieci coś na ten temat powiedzą ?
JAK TO SIĘ STAŁO , ŻE CI WYBITNI I ZASŁUZENI AK'owcy( Rajmund i Jadwiga) byli tak hołubieni przez Bieruta ?Dostali nawet w prezencie wille w Warszawie po patriocie polskim –Piłsudczyku - temu co sam Piłsudski ją nadał za walkę z sowietami .Dlaczego akurat Bierut dał tą wille Kaczyńskim .
DLECZEGO AK,owcy BYLI GNEBIENI W PRL,u A Kaczyńscy mieli same przywileje , niczym wysocy działacze z PPR a poniżej PZPR ‘u ???
Jak to właściwie było ?AK,owcy byli wsadzani do więzień i mordowani-zdradzani !!Kto ich zdradzał ?kto miał od komunistów same przywileje i to jako AK,owcy ?!!!!!!!!
WRESZCIE NALEŻY PISAC PRAWDE ABY NIE DOSZLO DO NIESZCZĘŚCIA II by wyborcy wiedzieli jak się sprawy mają !!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe ujawnienienie takiej nadzwyczajnej postaci.
Słyszy się , że dzisiejszej młodzieży brak wzorców i ideałów. A przecież taka postać, do ostatnich chwil życia mogłaby być przykładem. Nie, wiem . może się mylę. ale tak mi się wydaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawianka
  • Warszawianka
  • 10.07.2011 11:35

Bardzo dobry tekst .Gratulacje .Teraz prosze napisać o pani Jadwidze Kaczyńskiej , mamie Lecha i Jarosława a żonie Rajmunda .NIECH WIELU Z PiS I ICH WIERNYCH SŁUCHACZY USŁYSZY WRESZCIE PRAWDĘ -ta tak skrzętnie skrywana o tej rodzinie i wyczynacyh !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.