Facebook Google+ Twitter

Generał Pułaski honorowym obywatelem USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-09 08:20

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał rezolucję obydwu izb amerykańskiego Kongresu, która przyznaje honorowe obywatelstwo amerykańskie generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu.

Polak - znany między innymi jako twórca kawalerii amerykańskiej - jest jedną z siedmiu osób, które otrzymały takie wyróżnienie. Honorowe obywatelsktwo wcześniej przyznano między innymi: Matce Teresie i Winstonowi Churchillowi.

Rezolucję w tej sprawie, wniesioną z inicjatywy demokratycznego kongresmana Dennisa Kucinicha przy silnym poparciu Polonii amerykańskiej, Kongres uchwalił jednomyślnie w środę. Wspierało ją 23 kongresmanów i senatorów z obu partii. Prezydent podpisał ją w nocy.

Kazimierz Pułaski przybył to Stanów Zjednoczonych w 1777 roku, aby walczyć w amerykańskiej wojnie o niepodległość. W bitwie pod Brandywine - w pierwszej, w której wziął udział - Pułaski uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi. Pulaski otrzymał stopień generała brygady i utworzył pierwszy w wojsku amerykańskim legion kawalerii. Zmarł w 1779 podczas oblężenia południowego miasta Savannah.

„Pułaski zginął w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych i dlatego zasługuje na najwyższe wyróżnienie" - powiedział kongresman Dennis Kucinich z Ohio, który od kilku lat starał się o przyznanie Pułaskiemu honorowego obywatelstwa.

Imieniem Pułaskiego są nazwne dziesiątki ulic, mostów i miast amerykańskich. Pierwszy pomink ku czci Polaka powstał juz w 1825 roku w Savannah. 100 lat później Kongres uchwalił 11 października swiętem Pułaskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.11.2009 11:56

może to po komentarzu jednego z polskich polityków o dziadku urzędującego prezydenta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.