Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8003 miejsce

Genewa i Lozanna, czyli na krańcu Szwajcarii

W centralnej części Genewy znajduje się najwyższa na świecie fontanna Jet d’Eau - to współczesny symbol miasta. Wokół fontanny tętni kosmopolityczne życie. Wybrzeże, promenady, parki, brukowane uliczki Starego Miasta zapraszają do spacerów.

Rejs statkiem po Jeziorze Genewskim i rzece Rodan, widoki na malownicze Alpy, które wydają się być na wyciągnięcie ręki - to tylko kilka spośród wielu atrakcji szwajcarskich miast.

Genewa
Najsłynniejsza fontanna Genewy. / Fot. Małgorzata PodobasWycieczkę po Genewie warto rozpocząć od mostu łączącego jezioro z Rodanem, który doprowadzi nas na wysepkę słynnego pisarza i filozofa Ile Rousseau. Najstarszy plac Genewy to Place du Bourg-de-Four, kiedyś rzymskie forum, a w średniowieczu miejsce targów. Otoczony jest starymi domami z ciekawymi elementami dekoracyjnymi. Stąd już tylko kilka kroków do XII-wiecznej Katedry St. Pierre, w której kazania wygłaszał Kalwin. To dzięki niemu w XVI wieku Genewa zasłynęła jako "protestancki Rzym". Wielkiego działacza, jak również jego współtowarzyszy uhonorowano ponadstumetrowymi posągami, tzw. Murem Reformatorów. Katedra St. Pierre- zbudowana w XII-XIII, to połączenie stylu romańskiego i gotyckiego / Fot. Małgorzata PodobasCiekawostką jest to, iż współautorem tego dzieła był francuski architekt i rzeźbiarz polskiego pochodzenia, Paul Landowski - ten sam, który wykonał posąg Chrystusa górującego nad Rio de Janeiro. Posągi reformatorów znajdują się w pobliskim parku, który jest też miejscem rozrywki dla całych rodzin. Znajdują się tutaj m.in.: plac zabaw dla dzieci, restauracja oraz duże szachy i warcaby, którymi gra się na ziemi.

W Genewie znajduje się europejska siedziba ONZ i siedziba Czerwonego Krzyża, odbywają się tu debaty mające na celu utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, obrony praw człowieka, poszanowania zobowiązań międzynarodowych oraz pomocy krajom rozwijającym się. Przed siedzibą ONZ znajduje się wysokie na około 20 m krzesło – symbol łamania swobód obywatelskich na świecie. Tu swoją siedzibę ma też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz UEFA.
W pobliżu Meyrin powstało laboratorium badawcze CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), zajmujące się fizyką cząsteczek. Pod jego powierzchnią znajduje się największy na świecie akcelerator, w którym trwają badania nad inną formą materii (wspomina o tym Dan Brown w książce „Kod Leonarda da Vinci”). Centrum badawcze mieści się dokładnie przy granicy, najlepiej dojechać tu linią z oznaczeniem „Y", której trasa kończy się na Val-Thiory we Francji.

Lozanna


Wejście do Katedry w Lozannie ( styl gotycki) / Fot. Małgorzata PodobasWidok na Lozannę z wieży katedry, Szwajcaria / Fot. Małgorzata PodobasPodróż pociągiem do oddalonej od Genewy około 40 km Lozanny zajmuje 40 min. Podczas podróży, prócz widoku na Jezioro Genewskie, zauważa się małe wioski i liczne winnice, gdzie produkowane jest okoliczne wino. Lozanna położona jest na stromych stokach (loh-san), dzięki czemu z tarasu widokowego można obejrzeć całą panoramę Alp i otaczającego Jeziora Lemańskiego (okoliczna nazwa Jeziora Genewskiego). Nad Starym Miastem (Vieille Ville) z krętymi ulicami góruje gotycka katedra l’Art Brut, do której prowadzą drewniane schody. Rue Centrale oddziela starówkę od wzgórza, które zajmuje Place St François z kościołem. Dziś jest głównym węzłem komunikacyjnym miasta, od niego odchodzi Rue de Bourg - najważniejsza ulica handlowa, a na zachód zaczyna się niezwykła dzielnica Flon, gdzie w XIX-wiecznych składach powstały galerie sztuki i modne sklepy.

Miasto jest siedzibą ruchu olimpijskiego, to tu mieści się Muzeum Olimpijskie, które jest położone pośród zieleni i fontann, niemal na brzegiem Jeziora Genewskiego. Zwiedzając Lozannę odnosi się wrażenie, że miasto to kolebka kultury, gdzie teatr, taniec, muzyka, kawiarenki i restauracje widoczne są na każdym kroku.

Festiwale i święta narodowe


Wejście do siedziby ONZ. / Fot. Małgorzata PodobasPodczas Bol d’Or, święta odbywającego się w sobotę w połowie czerwca, po Jeziorze Genewskim ściga się blisko 600 jachtów. Z kolei Fetes de Geneve, który organizowany jest w pierwsze weekendy sierpnia, to czas zabaw, koncertów i sztucznych ogni. Genewski festiwal l’Escalade odbywa się 11 grudnia. W tym dniu, w 1602 r., gdy miasto próbowali zdobyć Sabaudczycy, jednego ze wspinających się na mury napastników unieszkodliwiła pewna gospodyni, wylewając mu na głowę wrzącą zupę i ciskając weń kociołkiem. Tradycją jest też, że podczas festiwali, świąt lub przyjmowania zacnych gości w całym mieście na budynkach państwowych (i nie tylko) mieszkańcy wywieszają flagę miasta i flagę z herbem genewskim. Ma to na celu niejako oznajmienie turystom, że w mieście odbywają się ważne uroczystości.

Tradycyjne przysmaki dla smakoszy i nie tylko


Jednym z nich jest np. Fondue „Moitie-moitie”. Aby je przyrządzić, należy wnętrze naczynia do fondue natrzeć ząbkiem czosnku. Około pół kilograma sera gruyere (lub innego sera tartego) należy zmieszać z białym winem, np. fendant (ok. 350 ml) i sokiem cytrynowym (1 łyżka); nieustannie mieszając, zaczekać do rozpuszczenia sera w jednolita masę. Zmniejszyć płomień, dodać ser vacherin fribourgeois i nadal mieszać, nie doprowadzić do zagotowania. Fondue jemy, używając specjalnych długich widelczyków, na które nadziewa się kawałki chleba i macza w rozpuszczonym serze, a do całości serwuje się białe wino. „Pape Vaudois” to z kolei rodzaj kiszonej kapusty z kiełbaskami serwowany w regionie Jeziora Genewskiego. Ponadto w Szwajcarii podają przepyszną kawę. Na przykład na Placu des Charmilles przy Rue de Lyon znajduje się „Bagatele" - restauracja, którą warto odwiedzić, by skosztować tego trunku.

Ciekawostki...


Przed siedzibą ONZ w Genewie znajduje się rzeźba  / Fot. Małgorzata PodobasW katedrze na jej południowym transepcie znajduje się XIII-wieczna rozeta; niezwykłe wzory przedstawiają pory roku, znaki zodiaku i żywioły. Lozanna / Fot. Małgorzata PodobasSzwajcaria słynie ze swej neutralności, przemysłu zegarmistrzowskiego (znajdują się tu około 72 firmy z tej branży), licznych banków (prawie w każdym większym mieście znajdują się dzielnice lub ulice z samymi bankami), jest to też raj dla amatorów białego szaleństwa (specjalnie przygotowana baza turystyczna i odpowiednio dużo rozmaitych tras zjazdowych). Różnorodność kulturowa i wyznaniowa oraz neutralność państwa stają się oazą emigrantów. Tylko co trzeci mieszkaniec jest rodowitym Szwajcarem, a w różnych regionach obowiązuje język francuski, niemiecki, włoski lub angielski. Klimat miast takich jak Genewa czy Lozanna tworzą nie tylko liczne małe kawiarenki, restauracje, muzea, czy przepiękna architektura, ale także mieszkający tam ludzie, niezwykle przyjaźni i pomocni na każdym kroku. Z pewnością warto odwiedzić Szwajcarię!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

wiking19883
  • wiking19883
  • 04.12.2011 09:28

jest to piekne miasteczko polecam kazdemu a fondi to sie optacza dopuki film sam sie nie urwie hehehe

Komentarz został ukrytyrozwiń
pakpxil
  • pakpxil
  • 13.07.2011 12:34

s2wByW <a href="http://qkhsntjgsabk.com/">qkhsntjgsabk</a>, [url=http://fhpdfazdqnbl.com/]fhpdfazdqnbl[/url], [link=http://owvnptixshih.com/]owvnptixshih[/link], http://cnaboruobvqc.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

10 września 2008 roku, “Physics theory suggests the LHC will find a subatomic particle called the Higgs boson, but if it does, this will raise many new questions,” he said. “It would be a completely bizarre and new form of matter and we would need the ILC to really pin down its properties.”

więcej na www.timesonline.com lub www. technologyblog.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod zdjęciem z fontanną J'de nie ukazał się właściwy opis czyli - Jet d’Eau najwyższa na świecie fontanna - woda tryska z prędkością 200 km/h na wysokość 145 m , dokonywałam aktualizacji i jest jak jest czyli nie tak ja być powinno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

cieszę się, że ma Pani takie miłe wspomnienia i doświadczenia z tego kraju. A właściwie z dwóch zachodnich kantonów tzw. welsch.
dobrej nocy
BRK. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro
1. co do founde np. mojej kolezance nie smakowało a minę maiła jakby zjadał beczkę soli (ma się rozumieć) , z tego co mi opowiedzieli znajomi ze Szwajcarii tę prostą potrawę seruję się właśnie w sezonie zmiowym gdyż ma właściwosci rozgrzewające, powiedziano mi też że po zjedzeniu founde przez około 3-4 h nie można pić i jeśc nic zimnego gdyż grozi to powikłaniami żołądkowymi. Jadąc do innego kraju nie tylko zwiedzam ale również i starm się spróbować regionalnych przysmaków
2. pozdrawiam MP. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato, owszem próbowałam fondue, Ba! robię je dość często szczególnie w sezonie narciarskim, gdyż nie wymaga nakładu pracy po powrocie z nart, gdy wszyscy czekają głodni. Jest to b, popularne jedzenie w regionie gdzie mieszkam.

dygresja o mleku :. to fakt, od czasu gdy mleko jest pasteryzowane przemysłowo wysoką temperaturą i homogeniozowane, to psuje się dopiero po kilku dniach, czyli kiśnie , to polskie także, a nie jak dawniej zsiada na kwaśne, czyli kwaśnieje następnego dnia. O mleku UHT nawet nie wspominam.

PS. nie kwestionuję przecież, że Pani w Szwajcarii była, ani też nie twierdzę , że w niej Pani nie była.
Pozdrawiam
BRK

Komentarz został ukrytyrozwiń

dodam jeszcze , że równie ciekawym, rzeźbionym krzesłem w Genewie jest to, w którym siedział Kalwin w Katedrze . Być może, to ono zainspirowało autora rzeźby symbolicznego krzesła z wyłamaną nogą.
pozdro
brk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro , jeżeli chodzi o wertowanie przewodników to proszę mi powiedziec gdzie jest napisane , że linią Y dojedzie Pani pod granicę francuską?
Co do fondue czy Pnia próbowała? Obcokrajowcy przyjeżdzający do Polski nie rozumieją dlaczego my zajadamy się "zsiadłym" mlekie, bo dla Francuzów to jest zepsute mleko i tyle
Jeżeli chodzi o kwestię rodowitych obywateli zależy co Pani czyta bo niektóre źródła podają że jest to co 4 a inne , że co 6 ty
Nie wystrczy przeczytać trzeba jeszcze rozmieć czytany tekst , ale dziękuję za uwagi bo dzięki nim człowiek stara się popawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

literówka---frankowy banknot-

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.