Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18768 miejsce

Geneza czerwonego goździka

Najlepsze życzenia to marzeń spełnienia, bo cóż piękniejszego, niż własne marzenia...? Wiek emerytalny po to jest nam dany, by realizować niespełnione plany. Więc nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia, tylko łykać życie i się delektować.

DZIEŃ KOBIET to święto obchodzone corocznie 8 MARCA jako wyraz wsparcia dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy obchodzono je w1911 roku. Datę 8 marca przyjęto też w 1922 roku na pamiątkę marcowych strajków kobiecych w Petersburgu. W Polsce święto kobiet zauważono dopiero po II wojnie światowej, gdyż pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy organizowano uroczyste akademie,spotkania przy kawie i lampce wina. Czasami na tych imprezach najlepiej bawili się mężczyźni. Kobiety obdarowywano szablonowym upominkiem:goździk i rajstopy a nawet czekolada lub kawa, które trzeba było obowiązkowo pokwitować. Oczywiście były też życzenia: 8 Marca dzień radosny, dużo kwiatów, dużo wiosny. Wszyscy chcą złożyć nam życzenia: zdrowia, szczęścia, powodzenia. Niech nam słońce mocno świeci, niech nam czas radośnie leci. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet.

Na uroczystości zapraszane były też emerytki. A oto życzenia dla nich: Najlepsze życzenia to marzeń spełnienia, bo cóż piękniejszego, niż własne marzenia...? Wiek emerytalny po to jest nam dany, by realizować niespełnione plany. Więc nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia, tylko łykać życie i się delektować. Brać wszystko co jeszcze do wzięcia zostało, póki posłuszeństwa nie odmówi ciało.
CIESZMY SIĘ KAŻDYM DNIEM

Wszystko co dobre to jednak się kiedyś kończy. Centralne obchody Święta Kobiet zniosła kobieta, premier Hanna Suchocka w 1993 roku. Dziś najchętniej świętują przedszkolaki przygotowując dla mam i wychowawczyń kwiatki i laurki. A młode kobiety i dziewczęta wypowiadają się przychylnie za "kwiatkiem dla Ewy".

Ja obecnie żałuję, że zniesiono obchody Dnia Kobiet. Z dużym sentymentem wspominam wcześniejsze uroczystości. Życzenia, otrzymany goździk czy drobiazg w postaci rajstop, których brakowało na rynku. Był to miły gest ze strony pracodawców. A w kwiatach też nie było tak dużego wyboru jak dzisiaj. Dlatego wielka szkoda, że brakuje w kwiaciarniach tego jednego gatunku - goździka, który odszedł w zapomnienie, który przypominał tamte czasy.

Chodziłam też na akademie, koncerty, w których uczestniczyli artyści scen polskich. Potem był poczęstunek z lampką wina, a dalszy ciąg uroczystości był już przenoszony na grunt najbliższych przyjaciół, rodziny. Koledzy z pracy starali się jak mogli, aby ten dzień na długo zapadł nam w pamięci. Teraz gdy jestem już seniorką i zbliża się 8 marca to czekam na ten dzień. Czekam na gest pamięci mężczyzn z rodziny, gest przyjaciół (teraz już tylko tych internetowych, bo ci, których znałam - odeszli). Dla mnie zawsze już ten dzień będzie inny od tych codziennych. Będzie uroczysty i wyjątkowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

uważny
  • uważny
  • 25.07.2012 21:48

Ciągle to usuwasz!
uważny Dzisiaj (25.07.12 r.),19:44 , 19:59,20:23
Ocena: 0 0
Kim ty jesteś dla nas Polaków z tym nickiem uważny,?!ciągle usuwasz komentarze!!!!!
Dzisiaj 18:26 (25.07 12 r .), 18 :26, 19:36 , 19:39

@uważny
MANIPULUJESZ WPISAMI I KŁAMIESZ !!!!
To są moje wpisy (nie te zamulające temat) .
,
Autorze , Adam Uważny
Usuwasz bez przerwy komentarz (uważny Dzisiaj 14:17 ), który ci obciągnie lub wyliże dupkę .Z tej bezsilności wklejasz, tym razem, jakieś gryzmoły osobnika .To jest żałosne. Co człowieku wyprawiasz .
To jest ten komentarz(uważny dzisiaj 14:47) :
?! -uważny Dzisiaj 13:36 ,13:38 ,13: 40, 13:45, 13:47, 13:52, 14:07, 14:11 , 14:13 , 14:17 ,

.Ten wpis (uważny Dzisiaj 13:14 ) usunąłeś ,i , z prędkością błyskawicy!
Ocena: 0 0
Człowieku!
Gdzie widzisz moje opinie o autorze(uważny)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta można znosić /jeśli taka wola rządzących/, ale kobiety należy szanować,kobieta jest wielokrotnie pracownikiem wielo- etatowym/prace domowe/.W myśl przysłowia kobieta trzyma cztery kąty a mężczyzna piąty.Ja szanuję kobiety rok cały i daję kwiaty i dobre słowo bez specjalnych li tylko okazji.Zapewniam tych co mają inne zdanie, że nie jestem pantoflarzem.Świat jest o wiele milszy z uśmiechem, komplementem i dobrym słowem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogie Panie! Skoro o rogaczach tutaj mowa...

Na pastwisku stoi byk.
Ja od niego myk, myk, myk.
Byk ma strasznie ostre rogi
No i wygląd dosyć srogi.
Ale co to? To nie byk?
Prawda wyszła na jaw w mig.
To po prostu zwykły wół!
O! Już schował się pod stół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę w związku z dyskusją o rajstopach przytoczyć pewną anegdotkę z tamtych czasów. W dniu święta kobiet szef (oczywiście mężczyzna) postanowił obdarować swoją sekretarkę parą rajstop. Dziewczyna przyjęła prezent bez szemrania... Następnego dnia szef pyta sekretarkę: - No jak tam pani Zosiu? Przymierzyła pani rajstopy? - Owszem szefie. Przymierzyłam, ale jest jeden problem.
Stopy weszły, ale raj nie chciał się zmieścić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a jeszcze nie zacząłem opowiadać tego dowcipu :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

skoro gustuje pani w rogaczach :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato już udzieliłem odpowiedzi na problematyczną kwestie pani Magdzie przy okazji innego materiału :P. Drogie panie, żyły panie przez lata w fałszywym mniemaniu, że my mężczyźni lubimy rajstopy, makijaż itp :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dariusz jest skrytym fanem pończoch, znaczy się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak miło ,że zagościłem jako pierwszy mężczyzna :]. Oczywiście dołączam się do pozdrowień Pani Halino :]!
Nie mniej jednak nie mogę podzielić fascynacji rajstopami, jestem zdania, że powinny zniknąć z półek sklepowych razem z oranżadą w proszku :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.03.2010 21:51

Piękne wspomnienia pani Halino , przypomniał mi się najdziwniejszy prezent jaki dostałam 8 marca . Był to bukiet złożony w pięciu wedzonych węgorzy związany za ogony czerwoną wstążeczką :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.