Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13675 miejsce

Genialny wizjoner - Jan Głuszak Dagarama

Jan Głuszak - pseudonim artystyczny Dagarama - genialny architekt przyszłości, filozof, poeta, schizofrenik, portier w tarnowskim muzeum – dzisiaj zapomniany, obecny ze swymi wizjami architektonicznymi w najbardziej prestiżowych publikacjach.

latajace osiedla i domy roślinyDagarama na swoim podwórkuJan Głuszak urodził się w 1937 roku w Tarnowie. Zmarł zapomniany w 2001 roku w szpitalu dla umysłowo chorych w Straszęcinie. Studiował architekturę. Gdy pewnego dnia wydawało mu się, że rękę do niego wyciąga Pan Bóg, włożył ją do ognia i spalił. Schizofrenia opanowała jego umysł. Musiał przerwać studia. Jednak nie przestał projektować. Jego wizje znalazły uznanie na całym świecie. Projektował domy dla kilku milionów ludzi, latające osiedla - spodki, wielokilometrowe budynki obracające się za słońcem. Projekty Głuszaka, używającego pseudonimu artystycznego Dagarama, znalazły się w wielu publikacjach na całym świecie.

W roku 1974 "w uznaniu oryginalnej koncepcji oraz wartości plastycznych kreacji w dziedzinie architektury przyszłości" Dagarama otrzymał Nagrodę Krakowskiej Krytyki Plastycznej obok tak wielkich twórców, jak Tadeusz Kantor, Maria Pinińska-Bereś i Antoni Haska. Jan Głuszak pracował jako portier w tarnowskim muzeum, mieszkał na peryferiach miasta w starej chałupie, wokół której plątały się krowy i kury. Swoje idee ujął w traktat filozoficzno-architektoniczny pt "Utopia udokumentowana - De Labore Solis (czyli z "trudu słońca"). Dagarama pisze m.in.: "za powiekę skryję wasze mieszkania, by były otwarte na powietrze i słońce, a zamknięte na chłód i słotę.....bierzmy wzór z motyli, których siedliskiem są stubarwne łąki i pola wonne...."

Dzisiaj w Tarnowie odkrywa się na nowo Głuszaka Dagaramę, zaliczając go do grupy trzech najwybitniejszych tarnowian - obok hetmana Jana Tarnowskiego i polskiego Edisona - Jana Szczepanika.
Jan Głuszak DAGARAMAjeden z projektów Dagaramysłynny na całym świecie, zapomniany w Polsce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Julia Lukasiewicz
  • Julia Lukasiewicz
  • 19.10.2011 13:42

Zwracam sie z prosba do osob, ktore znaly osobiscie Dagarame lub posiadaja informacje z nim zwiazane. Bylabym bardzo wdzieczna za kontakt. Jestem studetka architektury na uniwersytecie w Liverpoolu, Jan Gluszak jest jednym z tematow mojej pracy magisterskiej.
j.m.lukasiewicz@gmail.com
dziekuje i pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Helena Wadas
  • Helena Wadas
  • 27.12.2010 20:44

Bardzo mile wspominam tego człowieka, był bardzo serdeczny i przyjazny dla sąsiadów.Chodziłam codzień do jego mamy po mleko.Z dużym zainteresowaniem przeczytałam ten artykuł, który pozwolił mi na chwilę przenieść się do przesłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mpark
  • Mpark
  • 05.12.2010 12:50

Miałem okazję poznać tego człowieka...mówił mieszaniną czterech języków...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ciekawostkę - nawet nie znałem owego pana. Taki nikifor prymitywista jak Nikifor Krynicki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus za tą informację. Mówiąc szczerze, nawet nie wiedziałem, że taki ktoś istniał.
może mamy jeszcze jakichś genialnych mieszkańców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.