Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4043 miejsce

Geniusz Leonarda da Vinci

Od kwietnia do połowy października 2009 roku w Międzynarodowym Centrum Wystawowym Krety, które znajduje sie na terenach byłej amerykańskiej bazy wojskowej w Gournes można oglądać ogromną ekspozycję zatytułowaną "Leonardo da Vinci: wynalazca i uczony".

To pierwsze na taką skalę wystawowe przedsięwzięcie zorganizowane na tej urokliwej wyspie, która w sezonie przyciąga miliony turystów z całego świata. Więc jeśli nie widzieli oni w swoich krajach tej wystawy (a była prezentowana do tej pory w większości europejskich stolic), tu mają doskonałą okazję, by zapoznać się z dokonaniami tej wybitnej postaci.

A jest co oglądać! Na wystawie zgromadzono 120 rysunków, wykresów, planów, listów i notatników Leonarda da Vinci o unikalnej i bezcennej wartości tak artystycznej, jak i naukowej. Szkic konstrukcji helikoptera. / Fot. Krzysztof KrzakMamy tu prace z zakresu anatomii, geometrii, mechaniki, żeglugi morskiej, chronometrii, wojskowości i lotnictwa. Da Vinci zapisywał je na zasadzie "lustrzanego odbicia", pewnie dlatego, by nie posłużyli się nimi "złodzieje własności intelektualnej". Oglądając modele skonstruowane według projektów opracowanych przez da Vinci w XVI wieku, możemy się przekonać jak bardzo ten genialny człowiek renesansu (w pełnym znaczeniu tego słowa) wyprzedzał nie tylko swoją epokę, ale i wiele następnych okresów w dziejach ludzkości i jak bardzo jego obliczenia, badania, wykresy ułatwiły skonstruowanie nowoczesnych urządzeń. Wystarczy popatrzeć na model pierwszego w świecie samochodu, helikoptera czy mostu, który już 500 lat temu mógł połączyć brzegi Morza Czarnego. Hydromechaniką da Vinci pasjonował się od najmłodszych lat. Szczególnie interesowały go wiry wodne. Natomiast mosty stanowiły dla niego przejaw panowania człowieka nad przyrodą. Stanowiły one tło wielu jego dzieł malarskich, m.in. "Mony Lisy".Most wiszący skonstruowany według projektu Leonarda da Vinci. / Fot. Krzysztof Krzak

Inaczej było z uzbrojeniem. Wojnę Leonardo da Vinci uważał za "ohydną głupotę", co jednak nie przeszkodziło mu zaprojektować cały arsenał oryginalnej broni, zwłaszcza że takie były potrzeby czasów, gdy wojny miast - państw (Mediolan, Wenecja, Watykan) z Francją były na porządku dziennym. Leonardo da Vinci to także protoplasta współczesnej medycyny. Aby dogłębnie poznać ciało człowieka, sporządził on ponad 200 niezwykle szczegółowych szkiców. I gdyby nie stanowisko Kościoła, zakazujące w tamtym czasie przeprowadzania sekcji zwłok, można przypuszczać, iż postęp w dziedzinie nauki o zdrowiu byłby o wiele szybszy. I oczywiście byłoby to mozliwe dzięki wyjątkowemu geniuszowi Leonarda da Vinci, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rodu ludzkiego.

Czapeczka - pamiątka z wystawy. / Fot. Krzysztof KrzakPrezentowana w centrum wystawienniczym na Krecie ekspozycja wręcz zmusza oglądających do głębokiej refleksji na temat człowieczeństwa, jego wyjątkowości i wyzwala szacunek dla naszych przodków, którzy nie byli - jak niektórzy sądzą - prymitywnymi zjadaczami chleba. I nawet jeśli organizatorzy zrobili z tej wystawy także wydarzenie komercyjne, to pewnie tym lepiej dla samego Leonarda. Koszulki, czapeczki, kubeczki, przylepce magnetyczne na lodówkę i temu podobne gadżety mogą tylko utwalić w świadomości ludzi dzieło tego malarza, architekta, filozofa, muzyka, poety, odkrywcy, matematyka, mechanika, anatoma, wynalazcy i geologa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Marku Przemek wspomniał, ze w stolicy już była.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.08.2009 13:54

Moja wiedza się powiększyła. Szkoda, że nie jest to wystawa "objazdowa". Być może trafiłaby i do nas. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam nową polskojęzyczną galerię Leonarda da Vinci - http://www.leonardo-da-vinci.pl - znajduje się na niej wiele rysunków i szkiców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.08.2009 19:33

http://www.focus.pl/blog/wpis/publikacje/krotka-notka-o-leonardo/nc/1/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszystko przez to, ze wtedy W24 nie było:)
Gdybyś mi powiedział:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny ciekawy art. I moja wiedza nt też się powiększyła...Szkoda, ze ta wystawa tak daleko:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.