Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5028 miejsce

Geocaching. Poszukiwacze są wśród nas

Geocaching jest grą terenową dla użytkowników GPS, która polega na poszukiwaniu tzw. skrzynek (keszy - ang. cache, geocache) uprzednio ukrytych przez pozostałych uczestników zabawy. Czym jest i na czym polega?


Keszowanie uzależnia.


Tak twierdzi wielu graczy, z którymi rozmawiałem. Często zdobywa się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt skrzynek w ciągu dnia. Rekordziści w ciągu jednej doby zdobyli przeszło 100 odkryć. Często zdarzają się też masowe poszukiwania, jak ten podczas wydarzenia Jesienne Szczecińskie Zwiedzanie. Podczas wydarzenia zarejestrowanego na opencaching.pl odbyła się kilkugodzinna wycieczka po elektrowni na szczecińskich Pomorzanach, po wycieczce wyprawa po niezaliczone skrzynki a późnym popołudniem ognisko w gronie keszowników. Spotkania to okazja do poznania nowych uczestników, wymiany doświadczeń, a także do… zaliczenia mobilnego kesza, czyli takiego, który nie ma stałego miejsca, lecz przenosi się wraz z użytkownikiem.

Geokrety, fanty


W skrzynkach o wielkości większej niż mikro można znaleźć małe przedmioty na wymianę. Można wtedy zatrzymać sobie jakiś przedmiot z kesza, oczywiście uprzejmościowo zostawiając coś w zamian. Wyjątkowym przypadkiem są tzw. Geokrety, które posiadają przyczepioną etykietę z numerem, nazwą, Nickiem właściciela i kodem identyfikacyjnym, tzw. tracking code’m. Zadaniem uczestnika, który pokusi się o zabranie takiego przedmiotu jest zarejestrowanie tego zdarzenia na stronie geokrety.org i przeniesienie go do innej skrzynki. W ten sposób goekret „wędruje” po świecie, często nawet kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów. Czasem zdarza się, że w skrzynce znajdziemy słodycze, papierosy, albo zupełnie nieprzydatne i bezsensowne przedmioty. Papierosy zbierają wilgoć, jedzenie i słodycze psują się, zatem usuwamy takie przedmioty z kesza. Totalnym przegięciem było użycie tamponu jako zatyczki do skrzynki. Taką skrzynkę oczywiście podmieniliśmy, zaś starą wyrzuciliśmy. Nie lubimy takich keszy.

Kto może się bawić


Posługując się takim urządzeniem szybko znajdziemy współrzędne ukrycia skrzynki nawet w ciemnym wąwozie. / Fot. http://www8.garmin.com/company/newsroom/mediagallery/items.jsp?activeBranchId=newsroomW geocaching może bawić się praktycznie każdy, kto ma dostęp do internetu, lubi wędrować, poznawać historię ciekawych miejsc i ma możliwość korzystania z odbiornika GPS. Można go kupić już za niewiele ponad 400zł, jednak bardziej rozbudowane urządzenia potrafią osiągać ceny powyżej tysiąca złotych. Najlepiej kupić przez internet, bez map bazowych, te można dograć korzystając z darmowych programów - radzi doświadczony poszukiwacz. Można też korzystać z modułów GPS do telefonów komórkowych, te jednak takiej dokładności, jak sprzęt wyczynowy, nie posiadają. Mnie na razie wystarcza mój telefon - mówi keszero pseudonimie Drachim -W telefonie mam wgrane oprogramowanie TrekBuddy, do tego zewnętrzny moduł GPS i w zupełności wystarczy na moje potrzeby. Razem ze swoją dziewczyną "keszują" od kwietnia 2011. Najpierw osobno, potem zmienili nick na "drachim i kaczka". Podoba im się ta zabawa. Oprócz szukania także zakładają skrzynki.

Rywalizacja?


Po co rywalizować? Nie ma za to żadnych nagród, rankingi są prowadzone tylko dla celów wewnętrznej statystyki, więc o co rywalizować? to nie zabawa w "kto lepszy, kto więcej, kto szybciej". Chodzi o zabawę. Niektórzy jednak tego nie rozumieją - śmieją się keszerzy I rzeczywiście, czasem zdarzają się i spory, jednak te bardzo szybko zanikają. Bo i rzeczywiście, po co się kłócić, skoro można o wiele lepiej bawić się wspólnie?
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przemyslav
  • Przemyslav
  • 11.01.2012 22:51

Chyba mnie wciągnie mnie to :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.