Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18965 miejsce

Geometryzm w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

Do 3 kwietnia w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim czynna będzie otwarta w piątek, 6 marca 2015 roku, wystawa "Konkret / dyskurs / relacja".

Jolanta Chwałek i profesor Wiesław Łuczaj. / Fot. Krzysztof Krzak- To wystawa międzynarodowa, w której prezentują się 26 artystów z ośmiu krajów: Polski, Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii – mówi Jolanta Chwałek, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ekspozycja została przygotowana wespół z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Muzeum Narodowym w Kielcach. Jej kuratorem i jednym z uczestników jest prof. Wiesław Łuczaj.Prace Jana Pamuły, Norberta Thomasa i Helmuta Brucha. / Fot. Krzysztof Krzak

Prezentowane prace są utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej, w jej dwóch odmianach: sztuki konkretnej (pozbawionej symbolicznych związków z rzeczywistością) i geometrii dyskursywnej, obrazującej różnorodne z nią związki, takie jak zachowania społeczne ludzi, ich uczestnictwo w kulturze i sztuce i inne relacje społeczne. Obrazy są niezwykle ciekawe i prezentują różnorodne podejście artystów do tej metody twórczej. Joanna Zak za punkt wyjściowy przyjmuje swoje chodzenie po mieszkaniu; Maciej Zdanowicz zbiera różnorodne dźwięki, a następnie je wizualizuje; Josef Linschinger z Austrii wychodzi od tekstu, z którego tworzy obrazy geometryczne; dla Rity Ernst ze Szwajcarii natchnieniem są plany budowli sakralnych i świeckich, zaś dla Wiesława Łuczaja ważnym aspektem procesu twórczego są komunikaty… statystyczne.

„Celowo założona wielokierunkowość wystawy, oparta na trzech równorzędnych obszarach konkret / dyskurs / relacja, wskazuje na żywotność sztuki wyrażanej językiem geometrii, jej ewoluowanie, przekraczanie programowych ograniczeń i Na wystawie w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzakwspółczesną grę z kontekstem teoretycznym, w którym funkcjonują dzieła sztuki – pisze prof. Łuczaj w katalogu do ostrowieckiej wystawy. Miłośnicy sztuki abstrakcyjnej powinni koniecznie wybrać się do galerii Biura Wystaw Artystycznych na wystawę "Konkret / dyskurs / relacja", gdyż ma ona charakter absolutnie premierowy i w takim zestawie autorów i ich dzieł nie będzie prezentowana nigdzie w Polsce. Wszystkich, którzy się na to zdecydują z pewnością zafascynuje inwencja twórcza artystów, kolorystyka i formalne rozwiązania zastosowane w dziełach eksponowanych na wystawie. Udowadniają one, że sztuka jest czasami filozofią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.