Facebook Google+ Twitter

George Clooney aresztowany w słusznej sprawie

Amerykański aktor George Clooney, jego ojciec i czterech członków Kongresu USA zostało aresztowanych za udział w proteście przed Ambasadą Sudanu w Waszyngtonie.

George Clooney / Fot. EPA/MOHAMED MESSARA16 marca około godziny 12 czasu amerykańskiego aktor George Clooney, jego 78-letni ojciec, dziennikarz Nick Clooney, i czterech członków Izby Reprezentantów Amerykańskiego Kongresu - Al Green (64-letni demokrata ze Stanu Teksas, z zawodu prawnik, z przekonań baptysta), Jim McGovern (52-letni demokrata z Massachusetts, znany z walki o prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną), Jim Moran (66-letni katolicki demokrata z Wirginii) i John Olver (75-letni uniwersytecki profesor chemii, demokrata z Massachusetts) – zostało zakutych w plastikowe kajdanki, zapakowanych do policyjnych samochodów i regularnie aresztowanych w czasie protestu przed Ambasadą Sudanu w Waszyngtonie.

Protest ten miał zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację w Kordofanie Południowym (sudańska prowincja leżąca na południu kraju, przy granicy z Sudanem Południowym).

Jak podaje Shaun Tandon z agencji AFP, setki demonstrantów pod transparentem z napisem "Sudan: Stop wykorzystywaniu żywności jako broni" skandowały hasła przeciwko prezydentowi Sudanu Omarowi al-Bashira.
George Clooney w styczniu bieżącego roku był osobiście w Kordofanie Południowym, gdzie - jak szacują organizacje humanitarne – co najmniej 250 tysięcy osób już głoduje.

Zeznawał w tej sprawie przed komisją senacką 15 marca: "Dziesiątki tysięcy ludzi umrze z głodu, który jest dziełem człowieka. To nie jest klęska żywiołowa, to jest tragedia wywołana przez rząd w Chartumie”. Powiedział, że widział setki ludzi uciekających w popłochu na wzgórzach i do jaskiń w Południowym Kordofanie. „Ciągle słychać brzęczenie samolotów, a bomby przeznaczone dla powstańców z Gór Nubijskich spadają na cywilów kalecząc ich i zabijając”.

Rząd Bashira oskarża mocarstwa zachodnie, że podejmują one próby nowego podziału kraju, choć jego rząd poszedł na ustępstwa i zaakceptował secesję Południowego Sudanu. Jak podała African Press Organization (APO) od 26 lutego nasiliły się walki w południowym Kordofanie pomiędzy Frontem Rewolucyjnym Sudanu i sudańskimi siłami zbrojnymi, które doprowadziły już do wielu ofiar.

Wywołały też nowe napięcia pomiędzy Sudanem i Południowym Sudanem. Proklamowana 9 lipca 2011 roku niepodległość Sudanu Południowego ze stolicą w Dżubie zakończyła wojny domowe w Sudanie, które trwały z 11-letnią przerwą (1972-1983) od 1955 roku.

G. Clooney poruszył także problem Sudanu w rozmowie z prezydentem Barackiem Obamą, który zaprosił aktora na oficjalną środową (14 marca) kolację z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Prezydent obiecał osobistą interwencję w sprawie Sudanu na spotkaniu z Hu Jintao - oficjalną głową państwa Chińskiej Republiki Ludowej – zaplanowanym na koniec miesiąca w Seulu w Korei Południowej.

Chińska Republika Ludowa – jak pisze włoski dziennikarz Michael Vittori - jest najpotężniejszym sojusznikiem rządu w Chartumie i jednocześnie stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, co pozwala jej wetować każdą rezolucję, która umożliwiłaby jakąkolwiek interwencję czy zastosowanie jakichkolwiek sankcji w sprawie Sudanu. Ponadto Chiny od ponad dziesięciu lat są głównym dostawcą broni i technologii wojskowych, które umożliwiły rządowi Baszira zbudowanie własnych fabryk broni średniego kalibru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

'regularnie aresztowanych' to kalka językowa z angielskiego... W polskim 'regularnie' znaczy w pewnych odstępach czasu. W agielskim może znaczyć 'zwyczajnie' albo 'po prostu'

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 18.03.2012 06:22

na kiego grzyba im pomagać i tak kacykowie się wzbogacą ,murzyn jeżeli ma jakieś pole to obsieje tylko dla siebie,reszta leży odłogiem.W RPA czarnuchy przejmują farmy które były dochodowe ale już nie są,murzyn zniszczy wszystko,nawet stal nierdzewna zardzewieje jak się do niej dotknie,ale nie każdy czarny jest tumanem,znam operatorów programistów CNC ,ale generalnie oni są lata świetlne za białymi i to jest naukowo udowodnione,mają tylko zdolność do nauki języków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rodian
  • Rodian
  • 17.03.2012 22:36

Czy ja wiem czy on tak na prawdę pomaga czy po prostu woli być w centrum uwagi.
Lecz z drugiej strony pomaga w słusznej sprawie, te kraje są bez serca i morduja swoich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
  • potato
  • 17.03.2012 19:18

...Chiny nie tylko importują 2/3 sudańskiego wydobycia ropy naftowej, ale uczestniczą także w procesach technologicznych z tym związanych. Firmy amerykańskie i europejskie zostały zmuszone przez swoje rządy do wycofania się z Sudanu...

To bolesne- dlaczego Antek a nie JA! Szukanie kolejnych pretekstów do agresji i jeszcze większych nieszczęsć za ich przyczyną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.