Facebook Google+ Twitter

George Jonas - "Monachium. Zemsta". Recenzja

Po maskarze w Monachium, Izrael rozpoczyna tropienie i eliminację ludzi odpowiedzialnych za zabójstwo 11 sportowców.

 / Fot. "Monachium. Zemsta" - George Jonas26 sierpnia 1972 roku w Monachium w Niemczech Zachodnich na stadionie Olimpijskim zapalono znicz olimpijski. Rozpoczęły się XX Igrzyska Olimpijskie. Zawody te miały przejść do historii, dla samych Niemiec były bardzo ważne, od II wojny światowej minęło 26 lat, a od ostatniej olimpiady w Niemczech 36 lat (Berlin 1936 rok).

W Olimpiadzie wzięło udział 7132 sportowców ze 121 ekip (w tym NRD). Choć Niemcy Zachodnie intesywnie przygotowały się do jej ogranizacji, nie przewidziano jednego scenariusza.

5 września na 6 dni przed końcem olimpiady świat z zapartym tchem wsłuchiwał się w doniesienia z miasta igrzysk, ale nie ze względu na święto sportu.

O 4 rano na teren wioski weszło 5 Palestyńczyków z organizacji terrorystycznej Czarny Wrzesień. Wzięli zakładników, 11 izraelskich sportowców. Warunkiem wypuszczenia zakładników było uwolnienie Palestyńczyków przetrzymywanych na terenie Izraela. Rząd Goldy Meir odrzucił żądania. Terroryści zażądali śmigłowca. Na płycie lotniska rozegrał się dramat. Niemiecka policja postawiła odbić zakładników ale zrobiła to nieudolnie. Wywiązała się strzelania w której wszyscy zamachowcy oraz zakładnicy zginęli. Spodziewano się zakończenia igrzysk, ale postanowiono, aby trwały one nadal.

Dla Premier Izraela Goldy Meir i całego kraju była to porażka: nie tylko nie udało się odbić zakładników ale po raz drugi świat oglądał Żydów mordowanych w Niemczech w Monachium, byłej stolicy narodowego socjalizmu, skąd Hitler rozpoczął swój marsz do władzy w Republice Weimarskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.