Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6419 miejsce

Geotagging, czyli gdzie byłem i zrobiłem zdjęcie

Czym jest geotagging (zwany równie niezrozumiale geocodingiem)? To bardzo użyteczna funkcja i zarazem narzędzie. Z definicji - to udostępnianie danych o geograficznym położeniu danego punktu w funkcji czasu oraz łączeniu z innymi danymi. Tutaj pod pojęciem „innych danych” rozumiemy fotografię cyfrową. Czyli w największym skrócie - to proces łączenia zdjęcia z informacją o miejscu, gdzie zostało wykonane.

Zdjęcie urządzenia Gisteq PhotoTrackr Lite / Fot. gisteqBardzo przydatna funkcja dla społeczności cyfrowych fotografów i fotoreporterów, przede wszystkim dla tych, którzy często przemieszczają się. Nieocenione wręcz narzędzie dla podróżników, którzy dzięki niemu w łatwy sposób archiwizują swoje zbiory.

A jak to działa? Można realizować to dwutorowo. Pierwsza metoda - dostępna jest dla tych szczęśliwców, którzy są w posiadaniu aparatu wyposażonego w funkcję zapisu danych lokalizacyjnych w pliku zdjęciowym. Niestety, aparatów takich na rynku jest jeszcze stosunkowo niewiele, a ich właściciele pewnie tą funkcję znają. Pominiemy zatem w opisie tą metodę.

Zdjęcie urządzenia Holux M1000 / Fot. holuxDruga metoda - to zabawa przy użyciu dodatkowego urządzenia zwanego „Data Loggerem”. Jest to urządzenie rejestrujące aktualną pozycję geograficzną wraz z innymi danymi (typu wysokość, prędkość przemieszczania, etc.), która w funkcji czasu staje się swoistym śladem. Przed rozpoczęciem zabawy z urządzeniem musimy jeszcze zsynchronizować zegary urządzenia oraz naszego aparatu fotograficznego. I możemy zaczynać zabawę z zlokalizowaną fotografią. Po wykonaniu zdjęć i zgraniu ich do pamięci naszego komputera podłączamy nasze urządzenie i ściągamy dane. Następnie przy pomocy odpowiedniego oprogramowania (dostarczanego zwykle z urządzeniem), zapisujemy dane geograficzne w pliku zdjęciowym. I to wszystko. Teraz korzystając z narzędzi typu „Google Maps” możemy podglądać na mapie świata, gdzie dane zdjęcie zostało wykonane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.