Facebook Google+ Twitter

Gerry Jablonski Band (Szkocja) na trasie koncertowej. Sprawdź gdzie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-08 20:20

Co łączy Polskę i Szkocję oprócz stosunków gospodarczych? Muzyka! Dokładniej: muzyka bluesrockowa...

Kilkadziesiąt lat temu ojciec Gerrego Jablonskiego wyemigrował do Szkocji. Swojemu synowi przekazał niewiele informacji o rodzinnym kraju, nie nauczył go też mówić w języku polskim. Ale ten, twierdząc, że chowa Polskę w swoim sercu od dzieciństwa, postanowił tu przyjechać. Choćby na jakiś czas, ale w jakim stylu!

Gerry Jablonski to jeden z pięciu najbardziej znanych gitarzystów na Wyspach Brytyjskich. Nie bryluje w mediach, ale znają go niemalże wszyscy! Zaproszenie Gerrego na Jam Session jest wyróżnieniem, ale wbrew pozorom nie jest trudne...

Lecz na tym nie koniec polsko-szkockich połączeń. Kilka lat temu do Aberdeen wyemigrował młody polski muzyk pochodzący z Warszawy! Piotr Narojczyk, doskonały, uznany za jednego z najlepszych polskich harmonijkarzy. Podczas jednego z Jam Sessions niespodziewanie otrzymał potężny cios od Gerrego, którego na scenie właśnie podziwiał. Gerry Jablonski podczas swojej gry chciał wykonać numer popisowy i tak zamachnął statywem, że pulpit wyskoczył w powietrze trafiając wprost w Piotra! Niebywałe? Owszem... Tak rozpoczyna się historia przyjaźni i muzyki, które łączą nasz kraj ze Szkocją...

W obecnej chwili obaj panowie tworzą jeden z najlepiej rozpoznawalnych zespołów bluesowych (bluesrockowych) w Europie: Gerry Jablonski And The Electric Band.

Bardzo szybko okazało się, że skład, uzupełniony perkusją Dave Innesa oraz basem Grigora Leslie, to blues pierwszoligowy. Momentalnie zespołem zainteresowały się najważniejsze media okołobluesowe na całym świecie, a w szczególności w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Gerry Jablonski Band gra koncerty na największych festiwalach brytyjskich (Maryport Blues Festival, Carlisle Blues Festival, Colne Blues Festival), zdobi okładki najważniejszych wydawnictw, a kilkustronicowe artykuły i recenzje pojawiają się w dziesiątkach magazynów.

Sukces albumu „Life At Captain Tom’s” sprawił, że są jednym z najbardziej pożądanych koncertowo zespołów bluesowych na świecie. Ale ich blues nie może być odbierany w tradycyjnych ramach. Jest w nim nadzwyczaj dużo rocka, a nietypowy instrument prowadzący, czyli harmonijka, nadaje muzyce zespołu charakterystyczne, mocno energetyczne brzmienie. Gerry Jablonski Band prezentują ten rodzaj bluesa, który porywa nas do ekspresyjnego odbioru koncertowych wykonań utworów.
(Jurek Hippmann)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.