Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gęsina na Świętego Marcina. Święto Niepodległości w Chmielniku

Redakcja
Najprawdopodobniej to jedyny w Polsce pomnik z gęsią w roli głównej.
Najprawdopodobniej to jedyny w Polsce pomnik z gęsią w roli głównej. Bartłomiej Kowalewski
W Chmielniku koło Kielc zainaugurowano nowy zwyczaj pod hasłem: "Na Świętego Marcina najlepsza gęsina". Po obchodach 94. rocznicy odzyskania niepodległości burmistrz zaprosił wszystkich chętnych na degustację potraw z gęsiny.

Na Świętego Marcina najlepsza gęsina.

W zeszłym roku apelowałem:
"Gęsina na Świętego Marcina. A może i na Święto Niepodległości".

Nie przypuszczałem, że tak szybko mój pomysł się ziści. A nie było łatwo namówić lokalne samorządy do tego projektu. Po wielu spotkaniach zawiązaliśmy z przyjaciółmi stowarzyszenie "Gęś kielecka z tradycjami".

Zaczęliśmy starania, aby tradycja spożywania gęsiny w dniu Świętego Marcina, przypadającego jednocześnie w Święto Niepodległości 11 listopada, weszła na stałe do naszego kalendarza.

Do pomysłu dał się przekonać Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika, niepisanej stolicy niegdysiejszego kieleckiego gęsiego królestwa. Przy wsparciu europosła Czesława Siekierskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubsa, starosty kieleckiego Zdzisława Wrzałki i podległym im instytucjom udało się zorganizować konkurs kulinarny.

Najwięcej pracy w organizację włożyli pracownicy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego a szczególnie Teresa Wąsik. Przygotowane potrawy na konkurs były tak apetyczne, że szacowna komisja konkursowa niewiele pozostawiła na półmiskach prezentowanych przez uczestników konkursu.

Czy tradycja będzie kultywowana zobaczymy w przyszłym roku. Z relacji
organizatorów i uczestników można było wywnioskować, że raczej tak. Po wręczeniu cennych nagród burmistrz zaprosił wszystkich na ogólną biesiadę. Porcja gęsiny, która mi przypadła na długo pozostanie w mojej pamięci. Podane tam rarytasy były przygotowane przez Elżbietę i Kazimierza Juszczaków właścicieli domu weselnego "Panorama".

A oto gęsi pod specjalnym nadzorem

Można by jeszcze wiele napisać o naszym stowarzyszeniu, o chęci reaktywacji hodowli, prawie całkowicie wymarłej rasy gęsi kieleckiej. Poruszę ten temat przy innej okazji, może o hodowli zwierząt w przyjaznych warunkach. Pewno ktoś powie, że namawiam do zjadania gęsi, ale przecież nasz świat jest już tak poukładany, że człowiek zjada różne zwierzęta. Chodzi o to, aby ich krótkie życie było, nazwijmy to, szczęśliwe na miarę swoich możliwości.

Galerię zdjęć prezentowanych potraw pokażę wkrótce.
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto