Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13571 miejsce

Gęsina na Świętego Marcina. Święto Niepodległości w Chmielniku

W Chmielniku koło Kielc zainaugurowano nowy zwyczaj pod hasłem: "Na Świętego Marcina najlepsza gęsina". Po obchodach 94. rocznicy odzyskania niepodległości burmistrz zaprosił wszystkich chętnych na degustację potraw z gęsiny.

Tak podana gęś kusiła biesiadników. / Fot. Bartłomiej KowalewskiNa Świętego Marcina najlepsza gęsina.

W zeszłym roku apelowałem:
"Gęsina na Świętego Marcina. A może i na Święto Niepodległości".

Nie przypuszczałem, że tak szybko mój pomysł się ziści. A nie było łatwo namówić lokalne samorządy do tego projektu. Po wielu spotkaniach zawiązaliśmy z przyjaciółmi stowarzyszenie "Gęś kielecka z tradycjami".

Zaczęliśmy starania, aby tradycja spożywania gęsiny w dniu Świętego Marcina, przypadającego jednocześnie w Święto Niepodległości 11 listopada, weszła na stałe do naszego kalendarza.

Do pomysłu dał się przekonać Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika, niepisanej stolicy niegdysiejszego kieleckiego gęsiego królestwa. Przy wsparciu europosła Czesława Siekierskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubsa, starosty kieleckiego Zdzisława Wrzałki i podległym im instytucjom udało się zorganizować konkurs kulinarny.

Najwięcej pracy w organizację włożyli pracownicy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego a szczególnie Teresa Wąsik. Przygotowane potrawy na konkurs były tak apetyczne, że szacowna komisja konkursowa niewiele pozostawiła na półmiskach prezentowanych przez uczestników konkursu.

Czy tradycja będzie kultywowana zobaczymy w przyszłym roku. Z relacji
organizatorów i uczestników można było wywnioskować, że raczej tak. Po wręczeniu cennych nagród burmistrz zaprosił wszystkich na ogólną biesiadę. Porcja gęsiny, która mi przypadła na długo pozostanie w mojej pamięci. Podane tam rarytasy były przygotowane przez Elżbietę i Kazimierza Juszczaków właścicieli domu weselnego "Panorama".


A oto gęsi pod specjalnym nadzoremNajprawdopodobniej to jedyny w Polsce pomnik z gęsią w roli głównej. / Fot. Bartłomiej Kowalewski Gęsi pod szczególnym nadzorem. / Fot. Bartłomiej Kowalewski
Można by jeszcze wiele napisać o naszym stowarzyszeniu, o chęci reaktywacji hodowli, prawie całkowicie wymarłej rasy gęsi kieleckiej. Poruszę ten temat przy innej okazji, może o hodowli zwierząt w przyjaznych warunkach. Pewno ktoś powie, że namawiam do zjadania gęsi, ale przecież nasz świat jest już tak poukładany, że człowiek zjada różne zwierzęta. Chodzi o to, aby ich krótkie życie było, nazwijmy to, szczęśliwe na miarę swoich możliwości.

Galerię zdjęć prezentowanych potraw pokażę wkrótce.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dobra gęsina nie jest zła!
;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gęsina była super. Pogoda dopisała. Święto udało się znakomicie.
Nic dodać , nic ująć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Relacja z Chmielnika
http://www.chmielnik.com/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=18&artykul=3375&akcja=artykul

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jak zapowiedziałem w zeszłym roku że spróbuję rozpropagować ten zwyczaj w niegdysiejszym królestwie gęsi mieście Chmielniku tak i uczyniłem. z jakim skutkiem pokaże czas.
Media komercyjne były tak skupione na innych wydarzeniach że nie odnotowały tej imprezy a szkoda bo więcej ludzi dowiedziało by się o tej inicjatywie.
Ale burmistrz i przychylni nam zacni obywatele Chmielnika oraz zaproszeni goście za bardzo nie przejęli się tym faktem, żartując nawet że nie musieli się spinać przed kamerami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, smaku sobie nabrałem...trzeba zakręcić się za nią...może na porcje kupię ?...dawno już jej nie jadłem...:) A to takie dobre mięso ! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla autora. Akurat dziś rano zapytałam , kto przygotował gęsinę!? pod moim tekstem : "Zimny" patriotyzm z cool "sobieskim" w tle

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.