Ghana i Algieria w półfinale

Znamy już pierwszych półfinalistów Pucharu Narodów Afryki. Zostali nimi uczestnicy tegorocznego mundialu w RPA, reprezentacje Ghany i Algierii.

/ Fot. STRINGER /PAPJako pierwsza swój awans wywalczyła drużyna Ghany. Ta reprezentacja grała z gospodarzem turnieju, Angolą. Kibice, którzy szczelnie wypełnili stadion, aby wspierać swoich pupili przeżyli spory zawód, gdyż piłkarze gospodarzy przegrali 1-0. Bramkę dla ekipy Ghany w 16. minucie spotkania zdobył napastnik francuskiej drużyny Rennes, Gyan. Mecz nie był prowadzony w szybkim tempie. Szybko zdobyta bramka miała wpływ na grę Ghany. Angola nie była w stanie doprowadzić do remisu, więc gospodarze zakończyli swój udział na ćwierćfinale. Natomiast drużyna Czarnych Gwiazd w półfinale zagra z wygranym meczu Nigeria-Zambia.

Angola - Ghana 0:1 (0:1)
Bramka: Asamoah Gyan 16.

O wiele ciekawszy przebieg miał drugi dzisiejszy ćwierćfinał. Wybrzeże Kości Słoniowej mierzyło się z Agierią. Początek meczu należał do faworyzowanych reprezentantów WKS. Już w 4. minucie spotkania na prowadzenie wyprowadził ich Salomon Kalou. Naszpikowana gwiazdami reprezentacja Słoni chyba zbyt szybo uwierzyła, że ten mecz sam się wygra. Jeszcze przed przerwą do remisu doprowadził Matmour. Druga połowa to wyrównana gra z obu stron, sporo było bramkowych akcji, ale wynik się nie zmieniał. Aż do 89. minuty, gdy do siatki trafił zawodnik tureckiego Galatasaray, Kader Keita. Gdy wydawało się, że Wybrzeże zagra w półfinale, w doliczonym czasie gry do bramki trafił Bougherra i ku uciesze kibiców Agierii, doprowadził do dogrywki. Ta rozpoczęła się od mocnego uderzenia dopiero co wprowadzonego, Bouazzy. Tak więc od 2 minuty dogrywki, to Algieria była bliżej zwycięstwa. Trener Słoni próbował coś zmieniać, wprowadził dodatkowego napastnika, ale wynik nie uległ już zmianie i sensacja stałą się faktem. Odpadł jeden z głównych faworytów do końcowego zwycięstwa. Natomiast Algieria czekać będzie na rywala w półfinale, a będzie nim albo Egipt albo Kamerun.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Algieria d. 2:3 (1:1,2:2)
Bramki: Kalou S. 4'